Jak sportowcy dbają o stawy?
Profilaktyka zdrowotna – jak to robią sportowcy
Środki wspomagające stawy są ważne przy intensywnym treningu. Poza znanymi substancjami jak glukozamina, warto zainteresować się preparatami zawierającymi kolagen rybi. Zakwasy wynikają z rozrywania się włókien kolagenowych w mięśniach w czasie wysiłku. Białko kolagenowe regeneruje układ ruchu, wzmacnia ścięgna i mięśnie oraz stawy. To właśnie ten składnik kości odpowiada za amortyzację wstrząsów.
Preparaty kolagenowe są często stosowane przez sportowców. Najwyższy człowiek świata – koszykarz Yao Ming stosuje suplement Collagen By-Health, który zawiera największą na rynku dawkę kolagenu rybiego. Sportowiec mierzy 2,29 m i jest obecnie najwyższym zawodnikiem w NBA. W sierpniu 2010 roku firma By-Health wybrała Yao Minga na swojego ambasadora. Od tego czasu sportowiec rekomenduje produkty firmy oraz sam stosuje je jako uzupełnienie swojej codziennej diety. „Yao Ming promuję markę, której zaufał i bez której pobijanie kolejnych rekordów nie byłoby możliwe. Intensywne treningi wymagają wzmocnienia organizmu poprzez suplementację” – mówi Agnieszka Owczarek, ekspert ds. suplementów z firmy Noble Health. „Bogaty kolagen zawarty w Collagen By-Health, pozyskiwany od ryb morskich, powstaje w trakcie delikatnego procesu ekstrakcji i zachowuje swoją naturalną strukturę, dlatego organizm może go skutecznie przyswajać” – dodaje Owczarek. Substancja odbudowuje białko zawarte w komórkach całego organizmu, tym samym zapewniając regenerację po intensywnym treningu, a przy okazji hamując proces starzenia skóry.
Zadaniem preparatu z kolagenem w tabletkach jest odbudowa komórek tkankowych od wewnątrz. „Właściwie dobrane suplementy wspomagają trening i zapobiegają jego negatywnym skutkom” – twierdzi Agnieszka Owczarek. „Przy wyborze preparatu należy zwrócić uwagę na jego skład. Nie wszyscy wiedzą, że kolagen osiąga najlepsze efekty w połączeniu z takimi składnikami jak witamina C i E.”
Zdrowy rozsądek w ćwiczeniach
Nawet najbardziej intensywny trening wymaga zachowania zdrowego umiaru i dostosowania ćwiczeń do swoich możliwości. Tak zwane przetrenowanie organizmu może przynieść wiele negatywnych konsekwencji. Wycieńczone mięśnie prowadzą do osłabienia organizmu, braku snu, braku apetytu oraz zakwasów. Przetrenowanie także negatywnie oddziałuje na naszą psychikę, co objawia się apatią i rozdrażnieniem.
Groźniejsze od przetrenowania jest przeciążenie mięśniowe, które wywołuje uszkodzenie bezpośrednie tkanki mięśniowej i charakteryzuje się ostrym bólem. Metodą na uniknięcie negatywnych skutków treningu jest profesjonalna opieka. Konsultacja z trenerem pozwoli na stopniowanie wysiłku i odpowiednie dopasowanie ćwiczeń. Jednym z często pomijanych etapów treningu jest regeneracja. Organizm wykończony wysiłkiem fizycznym potrzebuje odpoczynku, aby przywrócić normalną częstotliwość pracy serca oraz zregenerować mięśnie.
Jeśli chcesz osiągnąć sukces w sporcie nie zapominaj o swoim zdrowiu. Pamiętaj o dopasowaniu treningu do swoich możliwości oraz regeneracji mięśni, wspartej na przykład kolagenem.