wtorek, styczeń 21, 2025
środa, 08 czerwiec 2011 14:48

Podstępne rozstępy

Podłużne pręgi, występujące na skórze brzucha, bioder, pośladków, ud i piersi, to problem, z którym boryka się wiele osób. Czym są rozstępy i co odpowiada za ich powstanie? Jak sobie z nimi radzić? Która z terapii jest najskuteczniejsza? Zapytaliśmy Martę Librant-Suską, lekarza medycyny estetycznej z Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznego DER-MED.

Na temat rozstępów krąży wiele mitów. To świadczy o tym, że wciąż niewiele o nich wiemy…

Z medycznego punktu widzenia – rozstępy to nic innego jak przerwanie tkanki łącznej, które powstało na skutek gwałtownego rozciągnięcia skóry w krótkim czasie. Mamy z tym do czynienia np. w okresie ciąży, znacznego przybrania na wadze czy rozrostu tkanki mięśniowej. Wśród innych przyczyn powstawania rozstępów można jeszcze wymienić czynniki hormonalne i genetyczne. W pierwszej fazie, zapalnej, rozstępy zyskują postać różowych, podłużnych śladów; w drugiej, będącej fazą pozornej regeneracji - bledną, przypominając jasne pręgi, a nawet blizny. Zawsze jednak stanowią poważny problem estetyczno-dermatologiczny.

Rozstępy nieodzownie kojarzą się z ciążą i wydaje się, że kobiety częściej narzekają na swój wygląd. Czy rzeczywiście jest to wyłącznie problem płci pięknej?

Sądzę, że dla kobiet rozstępy stanowią po prostu większy kłopot estetyczny. Jednak zaburzenia funkcjonowania tkanki łącznej, które przyczyniają się do powstawania rozstępów, dotyczą w równej mierze obydwu płci. Ciąża jest ku temu oczywiście czynnikiem sprzyjającym, ponieważ w tym czasie skóra znacznie się rozciąga, a włókna kolagenowe stają się bardziej kruche i nie zapewniają jej już właściwej elastyczności. Ma to związek z nadmiarem kortyzolu – hormonu, który zakłóca pracę fibroblastów odpowiedzialnych za rozciągliwość skóry.
W przypadku mężczyzn uprawiających zawodowo kulturystykę lub pozyskujących w krótkim czasie masę mięśniową, np. podczas regularnych ćwiczeń na siłowni, rozstępy mogą się pojawiać na udach lub ramionach. Sprzyjają im terapie sterydowe oraz czynniki genetyczne. Poza wspomnianymi przykładami, predyspozycje do rozstępów mają również ludzie otyli (cierpiący na rozrost tkanki tłuszczowej), osoby odznaczające się częstymi wahaniami wagi, a także nastolatki w okresie dojrzewania.

Czy rozstępy są pamiątką na całe życie? Kiedy i jak można je leczyć?

Niestety rozstępy nie zanikają samoistnie. Niezwykle trudno się ich pozbyć. Największe szanse mamy na to w pierwszej fazie ich powstawania. Obecnie brakuje jednak skutecznych metod bezinwazyjnego zlikwidowania rozstępów. Można jedynie zapobiegać ich powstaniu, a gdy się utworzą –zmniejszyć ich widoczność.

Jak to zrobić?

Rozstępy powstają na poziomie skóry właściwej, dlatego niezbędne są kuracje, które swym zasięgiem są w stanie dotrzeć do najgłębszych warstw. Jedną ze skuteczniejszych metod zmniejszenia widoczności rozstępów jest więc laseroterapia. Seria zabiegów laserem Fraxel wyraźnie poprawia stan skóry – stymuluje fibroplasty do produkcji kolagenu oraz wygładza i uelastycznia skórę. Światło lasera jest bezpieczne i dobrze tolerowane przez organizm. Głęboko penetruje komórki tkanki podskórnej i skóry właściwej – uszkadza ją, by następnie pobudzić jej regenerację.

Innym popularnym zabiegiem jest mezoterapia igłowa. Polega ona na wstrzykiwaniu w skórę leczniczych koktajli, które działają regenerująco i stymulująco. Siłą mezoterapii jest technika precyzyjnych nakłuć. Substancja nie trafia do krwiobiegu, lecz działa miejscowo, poprawiając kondycję skóry.

Mikrodermabrazja z kolei to zabieg polegający na kontrolowanym ścieraniu naskórka. Regeneruje i ujędrnia skórę, pobudzając ją do produkcji elastyny oraz kolagenu. Wszystkie te zabiegi mają na celu wygładzić skórę, spłycić rozstępy i rozjaśnić je. Najlepsze rezultaty osiągniemy dzięki serii zabiegów oraz terapiom łączonym, np. z masażami lub peelingiem chemicznym na bazie kwasu glikolowego. Pamiętajmy też, że o sukcesie leczenia w dużej mierze decyduje czas. Rozstępy w pierwszym etapie powstawania są dużo łatwiejsze do usunięcia lub rozjaśnienia niż pręgi w fazie zaawansowanej.

A co zrobić, żeby zapobiec powstawaniu rozstępów?

Przede wszystkim, każda przyszła mama powinna wiedzieć, jak ogromną rolę odgrywa profilaktyka, polegająca na odpowiednim nawilżaniu skóry za pomocą kremów, żeli, olejków. Wcierając w skórę preparaty ujędrniające, powinno się delikatnie masować brzuch i skórę na piersiach. Poprawia to procesy metaboliczne w komórkach i przygotowuje skórę na nadmierne rozciąganie. Wybierając kosmetyk, zwróćmy jednak uwagę na to, czy może być on stosowany w ciąży.

Osoby myślące o podjęciu ćwiczeń na siłowni, powinny również zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry oraz o dietę bogatą w cynk, witaminy i mikroelementy. Niedobór tych składników może osłabiać włókna kolagenowe i elastynowe, a w efekcie przyczyniać się do powstawania rozstępów.