poniedziałek, styczeń 20, 2025
wtorek, 05 luty 2013 17:10

Skóra Twoja prywatna ochrona

Skóra tworzy barierę: otoczenie – organy wewnętrzne Twojego ciała. Dlatego chroni przed zagrożeniami ze środowiska zewnętrznego takimi, jak: bakterie, wirusy, promieniowanie słoneczne. Dodatkowo pełni rolę termoregulacyjną, czyli pomaga utrzymać optymalną temperaturę ciała.

Czy zdarzyło Ci się ubrać „na cebulkę”? Skóra również ma warstwy, które służą różnym celom. Skóra zbudowana jest z warstwy zewnętrznej: naskórka (epidermis), pod którą znajduje się skóra właściwa (dermis). Pod skórą właściwą znajduje się tkanka podskórna, która zwiera komórki tłuszczowe chroniące nasz organizm przed nagłymi zmianami temperatury. Dodatkowo stanowi też barierę zabezpieczającą przed urazami organów wewnętrznych.

W skórze ukryte są m.in. nerwy, narządy czucia zimna, ciepła, dotyku i bólu. Gruczoły tłuszczowe, które również znajdują się w skórze produkują tzw. sebum,które odpowiada za jej miękkość i dodatkowo tworzy barierę ochronną przeciw bakteriom. Wydzielanie sebum znacząco wpływa na kondycję skóry. Głęboko w skórze znajdują się gruczoły potowe, które pomagają w regulacji temperatury ciała.

Czym właściwie jest TRĄDZIK?

Możesz powiedzieć: cóż z tego, że skóra to naturalna OCHRONA, skoro są chwile, kiedy odnoszę wrażenie, że jest największym wrogiem? Mowa oczywiście o niedoskonałościach skóry takich, jak trądzik.

Trzy podstawowe czynniki , które wpływają na powstawanie trądziku:

-Przetłuszczanie skóry (nadprodukcja sebum)
-Zaburzenia złuszczania się naskórka w obrębie mieszków włosowych, które prowadzą do zatrzymywania sebum i tworzenia się zaskórników
-Rozwój bakterii w zamkniętych mieszkach włosowych.

Trądzik tworzy się, gdy sebum i martwe komórki skóry zablokują mieszek włosowy (miejsce z którego wyrasta włos). Każdy mieszek włosowy jest połączony z gruczołem tłuszczowym, który wydziela sebum. Zwykle nadmiar sebum jest wydzielany kanałem mieszka włosowego wydostając się na powierzchnię skóry.

Zdarza się jednak, że martwe komórki skóry zablokują ujście mieszka włosowego i w ten sposób łatwo tworzy się ognisko zapalne. Może temu towarzyszyć nadmierny rozrost bakterii i mamy gotowy trądzik. Stan zapalny często tworzy się głęboko w skórze, ale właściwe dbanie o higienę powierzchni skóry może zapobiec powstawaniu niedoskonałości skóry.

Zapobieganie TRĄDZIKOWI

Można się spotkać z różnymi opiniami jakie są przyczyny trądziku. Niektórzy za główną przyczynę uważają nadmierne przetłuszczanie skóry, inni dodatkowo wskazują hormony, bakterie, działanie niektórych leków, czy czynniki dziedziczne. Jednak zanim zaczniesz obwiniać za trądzik cały świat, zacznij właściwie dbać o cerę, aby zapobiec trądzikowi (więcej w sekcji: Jak wyglądać świetnie).