środa, grudzień 18, 2024
czwartek, 31 styczeń 2013 17:03

Twoim włosom też jest zimno

Włosy stanowią naturalną ochronę skóry głowy. Są one również niepodważalnym atutem kobiecości. W związku z powyższym, panie dbające o swój wygląd, poddają pasma wielu różnego rodzaju zabiegom. Do takich kuracji należą także rytuały pielęgnacyjne. Aby jednak wszystkie odżywcze kosmetyki mogły dać pozytywne efekty,

niezbędna jest dobra, podstawowa pielęgnacja obejmująca każdą porę roku. Najbardziej wymagającą porą roku jest oczywiście zima, a kiedy na dworze zaczynają panować temperatury minusowe, to należy pamiętać, że… włosom też jest zimno i wymagają one specjalnej ochrony.

Trudne warunki pogodowe, takie jak częste opady atmosferyczne i minusowa temperatura, wpływają negatywnie na cały organizm ludzki. Obniżeniu ulega poziom odporności, osoby stają się bardziej podatne na przeziębienia. Nie bez znaczenia pozostaje dieta, która jest teraz uboższa w owoce i warzywa. Te z kolei są bogactwem cennych witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Taki stan rzeczy wpływa także na kondycję pasm. Aby włosy nawet zimą pozostawały zawsze piękne i zdrowe, muszą mieć one zapewnione odpowiednie warunki funkcjonowania. W tym okresie nastawić należy się na „dogrzewanie” włosów, oraz liczne zabiegi regenerujące.

Kosmetyki z drogerii
Z myślą o potrzebach włosów zimą, producenci kosmetyków do pielęgnacji pasm, wypuszczają na rynek specjalne linie produktów. Takie zimowe serie kosmetyków, nastawione są na charakterystyczne problemy, które mamy z włosami w momencie oziębienia aury. Większość tego typu wyrobów ma na celu zarówno odbudowę i regenerację, jak i dodatkową ochronę pasm. Wzbogacone są one w filtry UV, składniki nawilżające i specjalnie opracowane formuły ochronne. Takie kosmetyki podzielić należy na dwa rodzaje produktów. Pierwszym z nich są kosmetyki podstawowe. Do tej grupy zaliczamy więc głównie szampony do mycia włosów oraz odżywki. Drugą grupę stanowią kosmetyki do stylizacji. W tym przypadku palmę pierwszeństwa niosą lakiery utrwalające. Grupa pierwsza, jeśli tylko stosowana jest z systematycznością, zapewnia między innymi: wewnętrzne nawilżenie włosów, wygładzenie powierzchni pasm oraz domknięcie łusek włosa, odbudowanie struktury, regenerację uszkodzeń powstałych w sposób mechaniczny, ochronę przed niekorzystnymi, zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi. Druga grupa dedykowana jest paniom, które pragną na dłużej zachować efekt swojej fryzury. Niestety, zimą noszenie czapek może skutecznie zepsuć ułożenie włosów. Z myślą o tym fakcie, powstają więc zimowe lakiery utrwalające. Za ich sprawą włosy nawet po zdjęciu czapki, zachowają sprężystość i pierwotne ułożenie fryzury. Kosmyki nie zatracą ani swojej objętości, ani też elastyczności. Po zdjęciu nakrycia głowy, włosy powrócą po prostu do swojego naturalnego stanu.

Oprócz pielęgnacji rodem z półki kosmetycznej, można pokusić się o zastosowanie domowych metod regenerujących włosy. Takie mieszanki przygotowujemy samodzielnie, łącząc ze sobą ogólnodostępne składniki. W ten sposób uzyskać można w pełni naturalne, absolutnie zdrowe i odżywcze kosmetyki. Poniżej podajemy przepisy na wybrane z nich.

Kompres z oliwy
Domowy kompres z oliwy działa w sposób regenerujący. Odżywia on włosy, nadaje im zdrowego połysku oraz energii. Aby go przygotować potrzebne będzie jedynie 30 ml oliwy z oliwek. Oliwę należy ogrzać, a potem rozprowadzić na całej długości włosów, które wcześniej zostały zmoczone. Po nałożeniu trzeba owinąć głowę ręcznikiem bądź nałożyć czepek kąpielowy. Kompres trzymać na włosach przez 45 minut. Po tym czasie ręcznik odwinąć i umyć włosy.

Kompres z oliwy z dodatkiem cytryny
Ten rodzaj kompresu dobrze odżywi włosy i nada im gładkości. Dzięki zawartości soku z cytryny, włosy staną się jeszcze bardziej lśniące i delikatne. Żeby wykonać mieszankę trzeba zmieszać ze sobą 15 ml oliwy z oliwek i 15 ml soku ze świeżo wyciśniętej cytryny. Później mieszankę trzeba trochę podgrzać. Następnie rozprowadzić na mokrych włosach. Kompres owinąć w ręcznik lub założyć czepek kąpielowy.  Całość utrzymywać na włosach przez 30 minut. Potem odwinąć i postępować dokładnie tak samo, jak przy kompresie z oliwkowym.

Płukanka ziołowa
Płukanka ziołowa odżywi włosy. Choć nie będzie ona tak regeneracyjna jak kompres, to jednak dobrze sprawdzi się w razie potrzeby domknięcia łusek włosa. Do jej wykonania będą potrzebne po dwie płaskie łyżki suszonego tymianku i skrzypu polnego, jak również po jednej płaskiej łyżce szałwii i rozmarynu, a poza tym ¾ litra wody dla włosów o średniej długości. Zioła trzeba zmieszać ze sobą w pojemniku. Wodę zagotować i wrzątkiem zalać wymieszane zioła. Napar pozostawiamy pod przykryciem przez 15 minut, następnie przecedzamy. Miksturą polewamy włosy zaraz po umyciu i wypłukaniu piany za pomocą wody. Płukanki ziołowej nie należy już później spłukiwać.

Suszenie włosów
Dużo mówi się o tym, że włosów zimą raczej nie należy suszyć. Czy to prawda? I tak, i nie. Z jednej strony to oczywiste, że nie można wyjść na dwór z mokrą głową. To najszybsza droga do przeziębienia oraz innych, poważnych chorób. Nawet wyjście z włosami lekko wilgotnymi, jest dość mocno ryzykowne. Suszenie kosmyków ciepłym strumieniem powietrza, sprawia natomiast, że pobudza się w ten sposób gruczoły łojowe. W konsekwencji produkowana jest coraz większa ilość łoju skórnego, czyli włosy będą się po prostu szybciej przetłuszczały. Rozwiązania tego problemu są trzy. Po pierwsze, włosy można z powodzeniem umyć wieczorem i poczekać, aż same wyschną.

Oczywiście nigdy nie należy kłaść się spać z mokrą głową. Drugim rozwiązaniem jest suszenie kosmyków przy pomocy suszarki, ale wyłącznie letnim strumieniem powietrza. Choć będzie to trochę bardziej czasochłonne, to jednak przyniesie pożądane efekty. Trzecim rozwiązaniem – najlepszym z możliwych – jest zakup suszarki z jonizatorem. Taki zakup przyniesie co najmniej dwie korzyści. Po pierwsze wytwarzane przez urządzenie jony powietrza, ochronią włosy zimową porą, a po drugie dzięki wspomnianym jonom pasma nie będą się aż tak mocno elektryzowały np. pod czapką.

A co poza tym?
Poza pielęgnacją zewnętrzną, włosy zimową porą potrzebować będą pielęgnacji wewnętrznej. A takową zapewnić można w jeden, rozsądny sposób. Tym sposobem jest odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta. W zimowej diecie nie może zabraknąć cennych witamin i minerałów. Do witamin, które włosy lubią najbardziej, zalicza się witaminy z grupy B, witamina C wraz z bioflawonoidami, Inozytol i witamina E. Substancje te zawierają się w pokarmach takich jak podroby, mięso, ciemne pieczywo, warzywa, owoce, rośliny strączkowe, orzeszki ziemne, mąka pełnoziarnista, migdały czy też w soi. Dobre dla zdrowia włosów minerały to cynk i żelazo. Cynk zawierają ostrygi, chude mięso, drób, ryby, kasze i chleb pełnoziarnisty, nasiona roślin strączkowych, suszone pestki dyni, chude mleko, musztarda ziarnista, szampan. Bogactwo żelaza stanowi z kolei chuda wołowina, fasolka, sardynki, różnego rodzaju pełnoziarniste płatki śniadaniowe, ziarna sezamu, suszone figi, mięso z indyka oraz warzywa zielone.

Materiał przygotowany we współpracy z Kliniką Handsome Men