Włosy świadczą o twoim zdrowiu
Cykl miesięczny u kobiety kończy się krwawieniem i bardzo często z tego powodu wiele kobiet ma problemy z niedoborem żelaza – panie o obfitych miesiączkach mają najczęściej niski poziom hemoglobiny, a to wpływa znacznie na stan włosów i skóry. Trudno przez całe życie przyjmować tabletki z żelazem, ale można wprowadzić produkty zawierające ten składnik. Trzeba przy tym pamiętać, że żelazo jest łatwiej przyswajalne z mięsa niż z produktów roślinnych.
Hormony mają duże znaczenie dla kondycji włosów. Niedobory żeńskich hormonów, które pojawia się w zaburzeniach pracy jajników, po odstawieniu hormonalnej antykoncepcji, po urodzeniu dziecka oraz w okresie menopauzy (tu zanika praca jajników) sprawiają, że włosy stają się słabsze i wypadają. W takich sytuacjach należy doprowadzić do unormowania się poziomu żeńskich hormonów. W wypadku zaburzeń pracy jajników należy szybko wyleczyć główną przyczynę niedoborów estrogenów. W wypadku menopauzy należy zastosować HTZ (Hormonalną Terapię Zastępczą) lub przyjmować fitohormony – najlepsze są preparaty z ekstraktem z czerwonej koniczyny, a najbardziej popularne te zawierające soję.
Opisując zaburzenia hormonalne mające wpływ na stan włosów nie sposób nie wspomnieć o zaburzeniach w pracy tarczycy. Niedoczynność tarczycy powoduje spowolnienie metabolizmu. Włosy stają się niedożywione, słabo rosną i łatwo wypadają. Niedoczynność powoduje, że włosy są suche, łamliwe i nie mają połysku. Natomiast przy nadczynności metabolizm ulega przyspieszeniu, a również to skraca cykl rozwoju włosa – po prostu włos się szybciej starzeje. Nadczynność sprawia, że włosy nabierają jedwabistego połysku. Włosy w tej sytuacji mogą wypadać w sposób rozlany lub może pojawić się łysienie plackowate. W wypadku zaburzeń w pracy tarczycy nie ma żadnych metod naturalnych leczenia schorzenia, nie pomogą tu preparaty przeciw wypadaniu włosów, czy fitohormony, po prostu trzeba wyrównać stan hormonów, a problem sam się cofnie, a włosy odrosną.
W życiu kobiety jest wiele takich momentów, w którym może nastąpić niedobór witamin i minerałów. Od nastu lat niemal do końca życia wiele pań permanentnie się odchudza. W większości wypadków diety polegają na podaży ograniczonej liczby produktów odżywczych – diety niedoborowe bardzo często powodują poważne niedobory witamin i minerałów. Diety z ograniczeniem kalorii do 500-700 kcal dziennie również powodują niedobory witamin i minerałów. Ciążą i karmienie dziecka piersią to również bardzo trudny okres dla organizmu kobiety. Te wszystkie niedobory wiążą się zwykle z wypadaniem włosów, z pogorszeniem ich kondycji. Często przy tych niedoborach pojawia się anemia. Takie niedobory nie zawsze da się wyrównać dietą, czasami trzeba przyjąć dodatkowo suplementy diety. Anemia powoduje, że organizm jest słaby, łapie różnego rodzaju infekcje, skóra jest sucha a włosy wypadają..
Niejednokrotnie kobiety popadają w depresję, łatwo ulegają stresowi. Takie sytuacje powodują, że przysadka mózgowa produkuje prolaktynę w nadmiernych ilościach, a to właśnie ona odpowiada za wypadanie włosów, jej nadprodukcja hamuje produkcję lizyny, która z kolei wpływa na dobrą kondycję i wzrost włosów.
W wypadku pań bardzo często włosy wypadają z powodu złych zabiegów pielęgnacyjnych, nadużywaniu kosmetyków, częstego farbowania włosów farbami z dużą ilością amoniaku. Obecnie już nastolatki farbują włosy – pół biedy jeśli jest to balejaż lub pasemka, kiedy to farba nie dotyka do skóry, gorzej, gdy agresywna farba przenika do mieszków włosowych i czyni tam nieco spustoszenia.
Wszelkie fryzury związane z naciąganiem i spinaniem włosów, z ich przedłużaniem i zagęszczaniem czy tapirowaniem powoduje ich przerzedzenie. Trzeba bardzo dbać o włosy, by w każdym wieku były w dobrej kondycji i gęste.
Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men