środa, styczeń 22, 2025
piątek, 17 maj 2013 13:14

Co trzeba wiedzieć o migdałach.

Jak wyglądają migdały wie każdy z nas. Każdy zna ich smak, a także smak największego przysmaku przygotowywanego z migdałów – marcepanu. Znane wszystkim podłużne i twarde migdały bardziej kojarzą się nam z orzechami, a prawda jest taka, że należą do gatunku drzew z rodziny różowatych, do którego zaliczamy też brzoskwinie, czeremchę, czereśnię, morelę, wiśnię, śliwę i są jadalnymi pestkami.

Młode i zielone owoce migdałowca nadają się bezpośrednio do jedzenia, zaś po opadnięciu wyłuskane pestki owoców noszą handlową nazwę migdałów.  

Poza tym, że migdały spożywa się jako bakalie, także wytwarza się z nich bardzo ceniony w kosmetyce olejek. Ma on zastosowanie w mleczkach i kremach, łagodząc i „uspokajając” wrażliwą skórę.  Migdały warto także włączyć do codziennej diety ze względu na wysoką zawartość wapnia i fosforu, a więc głównego budulca zębów i kości. Zbawienny wpływ migdałów docenią również osoby często znajdujące się pod wpływem stresu, przemęczone, pracujące fizycznie, bowiem migdały to także źródło magnezu, który polecany jest właśnie w tych stanach. W migdałach znajdziemy również cynk wzmacniający paznokcie i skórę oraz potas, który odpowiedzialny jest za prawidłową pracę serca, usuwanie produktów przemiany materii oraz zaopatrywanie mózgu w tlen. Zapewniają organizmowi dostawę witaminy E, która jest naturalnym przeciwutleniaczem. Regularne spożywanie witaminy E, nie tylko obniża ryzyko wielu chorób, ale także chroni skórę przed pojawieniem się przedwczesnych zmarszczek, ponieważ wzmacnia naczynia krwionośne.

Migdały to idealna i zdrowa przekąska do chrupania pomiędzy posiłkami ale też świetny dodatek do bardziej zaawansowanych potraw. Garść migdałów można dodać do jogurtu i musli, zyskując pożywne śniadanie lub przyrządzić z nich smaczną sałatkę, a na koniec wykorzystać je w postaci płatków migdałowych przy deserze. Inspiracji, jak wykorzystać migdały w kuchni, możemy znaleźć bardzo wiele, a z powodu ich prozdrowotnych właściwości, warto to robić jak najczęściej. Poniżej podajemy przepis na szybką i zdrową sałatkę:

Pomarańczowa sałatka z migdałami
1 garść świeżego szpinaku
2 obrane pomarańcze
4 łyżki migdałów (np. Bakalland)
5-6 krewetek
olej rzepakowy
1 ząbek czosnku
Sól morska i pieprz kolorowy do smaku

Szpinak myjemy, delikatnie osuszamy papierowym ręcznikiem i układamy na talerzach. Jedną pomarańczę obieramy z skórki oraz białej błonki, kroimy w kostkę i dodajemy do szpinaku. Krewetki podsmażamy na patelni i układamy na liściach szpinaku. Całość posypujemy migdałami. Z drugiej pomarańczy wyciskamy sok łączymy z dobrej jakości olejem rzepakowym, solimy i dodajemy wyciśnięty czosnek. Mieszamy i polewamy sałatkę sosem. Doprawiamy pieprzem do smaku.

Bogate w witaminę C pomarańcze, dostępny właśnie teraz na straganach świeży szpinak, którego liście  mają właściwości antynowotworowe i są bogate w potas, żelazo i kwas foliowy a do tego pełne witaminy E migdały i mamy istny zastrzyk energii i dobroczynnych substancji dla naszego organizmu.