środa, styczeń 22, 2025
niedziela, 11 sierpień 2013 10:38

Skóra z cellulitem

Najnowsze dane epidemiologiczne wskazują, że problem ten dotyczy ponad 90% populacji kobiet, a objawy mogą pojawić się bardzo wcześnie, nawet tuż po zakończeniu okresu dojrzewania. Cellulit to przerost tkanki tłuszczowej, której najwięcej jest w okolicach bioder, ud, podudzia czy nawet ramion. Zwyrodnienie tkanki podskórnej rozwija się przez wiele lat, a

przyczyny tego procesu są złożone i nie do końca jeszcze poznane. Uważa się, że u podstaw tego procesu leży niewydolność naczyń żylnych oraz zaburzenia mikrokrążenia, które prowadzą do powstawania zmian zwyrodnieniowych w tkance tłuszczowej i łącznej. Która z kobiet jest najbardziej narażona na powstawanie wyraźnych grudek i nierówności na kształt skórki pomarańczowej? Z pewnością te osoby, które mają wysoki poziom estrogenów we krwi, zaś niski progesteronu; dieta – duże spożycie węglowodanów i tłuszczów, czy nawet soli pobudzają rozwój cellulitu. Warto zastanowić się nad używkami, jak palenie papierosów czy spożywanie kawy i alkoholu . Niebagatelną rolę w powstawaniu zmian mogą mieć choroby jakie jak cukrzyca, otyłość, choroby układu krążenia, zaburzenia hormonalne czy żołądkowo-jelitowe, a także przyjmowane leki: pigułki antykoncepcyjne, leki przeciwtarczycowe, leki przeciwalergiczne, leki stosowane w terapii nadciśnienia, etc.

Jakie są stopnie zaawansowania cellulitu?
Wyróżnia się cztery stopnie rozwoju cellulitu. Stopień I – nie stwierdza się żadnych zmian w wyglądzie skóry, ale w badaniu wycinka tkankowego pod mikroskopem można zauważyć charakterystyczne zmiany w tkance podskórnej. Stopień II – klinicznie stwierdza się zblednięcie i spadek elastyczności skóry po napięciu mięśni lub uciśnięciu fałdu skórnego. Stopień III – obserwuje się wyraźne zmiany w wyglądzie powierzchni skóry (pofałdowania o typie "skórki pomarańczowej") już w spoczynku, dotykiem wyczuwa się bolesne, ziarniste zmiany w obrębie głębszych tkanek, którym towarzyszy zblednięcie i obniżenie temperatury skóry. Stopień IV – występują tu wszystkie powyżej opisane objawy, powierzchnia skóry jest jeszcze bardziej pofałdowana.

Jak skutecznie zmniejszyć cellulit?
Specjaliści uważają, że walkę z cellulitem należy potraktować kompleksowo. W aptekach, farmaceuta przedstawi nam bogatą ofertę dermokosmetyków antycelulitowych, które przy regularnym stosowaniu zdecydowanie zmniejszą nasz problem. Niektóre z wiodących marek aptecznych zapewniają nas o skutecznej, 14-dniowej kuracji. Warto spróbować i sięgnąć po preparaty, które razem tworzą kompleksowy program redukujący cellulit, np. peeling myjący i krem. Zwracajmy uwagę na składniki aktywne zawarte w dostępnych preparatach:
• L-karnitynę, lub aminokwasy zwierające grupę funkcyjną L-karnityny; poprawia spalanie tłuszczy, w wyniku czego skóra nie ma nagromadzonych, grudkowatych złogów tłuszczu
• wyciąg z żurawiny bogaty w polifenole, czy ekstrakt z owoców gorzkiej pomarańczy usprawnia mikrokrążenie

Nie zapominajmy, że sprzymierzeńcami w walce z cellulitem, są aktywność fizyczna oraz dieta bogata w substancje moczopędne (np. żurawina) oraz sole mineralne. Jeśli trudno nam pamiętać o zbilansowanej diecie wprowadźmy do naszego menu suplementy diety. Składniki aktywne suplementu wywierają korzystny wpływ na jędrność, elastyczność i gładkość skóry dotkniętej cellulitem.

Warto zaplanować kurację, nie tylko poprzez odpowiedni dobór dermokosmetyków i suplementów diety, ale również nastawiając się na systematyczne dbanie o nasz organizm, a efekty będą widoczne bardzo szybko.