Powrót do korzeni… liści, kwiatów i nasion
Z problematyczna skórą zmaga się praktycznie każdy z nas. Wynika to z nieprawidłowej diety, zanieczyszczeń środowiska, wody, a w dużej mierze z nadużywania złych kosmetyków oraz karmienia skóry syntetycznymi substancjami, których nazw wymówić nie sposób na jednym wydechu. U części osób problemy skórne wynikają z dalej posuniętych problemów zdrowotnych tj. azs, łuszczycowe czy łojotokowe zapalenie skóry.
Naturalną pielęgnację skóry należy zacząć od zmiany nawyków żywieniowych (o ile są złe) oraz oczyszczenia organizmu z zalegających w nim latami toksyn, poprzez picie dużej ilości wody czy też herbatek ziołowych. Następnym krokiem jest dobranie odpowiedniego dla nas kosmetyku naturalnego. Tutaj należy kierować się zasadą „im mniej tym więcej” w odniesieniu zarówno do składu produktów jak i liczby kosmetyków, którymi się karmimy. Warto zatem sięgnąć po jak najprostsze warianty.
Codzienna higiena
Naturalne mydła na bazie olejów roślinnych pozbawione SLS, parabenów, EDTA, barwników, syntetycznych substancji zapachowych itd. to słuszny wybór. Dzięki dużej ilości olejów roślinnych, mydełka naturalne delikatnie myją, ale i nawilżają skórę, nie niszczą fizjologicznego płaszcza hydrolipidowego, którego odpowiedni stan jest warunkiem zdrowej skóry. Dodatkowo składniki naturalne zawarte w mydłach takie jak oliwa z oliwek, olej laurowy, olej rycynowy, ekstrakty z ziół, witaminy i olejki eteryczne działają przeciwzapalnie i wspomagają regenerację skóry.
Pielęgnacja
Przyzwyczajona do balsamów i kremów skóra, jest nadmiernie wysuszona. Daje uczucie ściągania i swędzenia. W takim wypadku należy sięgnąć po łagodzące oleje naturalne: olej kokosowy, masło shea, olej ze słodkich migdałów, konopny, jojoba i wiele innych. Jeśli brakuje nam pięknego zapachu, możemy dodać do nich kilka kropli olejku eterycznego i gotowe. Oleje roślinne nawilżają skórę, odżywiają, wspomagają regenerację i uelastyczniają ją. Należy pamiętać jednak, że powinno się je nanosić na mokrą skórę.
Coś ekstra
Od czasu do czasu warto sięgnąć także po dobroczynne zioła. Napary z nagietka czy rumianku, służące do przemywania skóry zregenerują podrażnienia, ugaszą stany zapalne. Arnika pomoże pozbyć się pajączków, a odwar z korzenia łopianu załagodzi trądzik. Macerat z nasion lnu czy prawoślazu nawilży wysuszoną skórę i włosy. Napar z całej pokrzywy poprawi ukrwienie i koloryt skóry.
W zasadzie pielęgnacja skóry została zakończona. Wystarczą 2 kosmetyki, aby skóra dostała to czego potrzebuje. Reszta to potrzeba naszego umysłu i zmysłów. Jeśli jednak nie należysz do grona usatysfakcjonowanych czytelników, gdyż mydło i olej to za skromnie, sprawdź co ciekawego czeka Cię wśród kosmetyków naturalnych. Są tam cudowne kremy, szampony do włosów, balsamy i masła, ale pozbawione syntetycznych, szkodliwych dodatków. Pełne ekstraktów z ziół, olejków eterycznych i innych dobrodziejstw natury.
Bibliografia: