niedziela, styczeń 19, 2025
niedziela, 11 sierpień 2013 10:27

Pielęgnacja skóry głowy

Włos powstaje w mieszku i rośnie tworząc długą, widoczną (na zewnątrz) łodygę. Głęboko w skórze znajduje się opuszka i macierz włosa, w której zachodzą niezwykłe szybkie procesy podziału i namnożenia się komórek. Blisko tych struktur znajduje się brodawka odpowiedzialna za przyswajanie i przekazywanie do macierzy niezbędnych dla wzrostu włosa substancji odżywczych i tlenu.

 W skórze głowy i włosach, łatwo dochodzi do uszkodzeń powodowanych oddziaływaniem szkodliwych czynników zewnątrzpochodnych. Stała ekspozycja na środowisko (promieniowanie UV, zmiana pogody, kurz, itp.) powoduje, że włosy są szczególnie narażone na wpływ wolnych rodników. Te niezwykle szkodliwe cząstki utleniają i niszczą wiele tkanek, przyczyniając się do szybszego starzenia się włosów. Powodują także osłabianie włosów i przedwczesne ich wypadanie.

Poważne szkody w strukturze włosów i skóry głowy, oraz w funkcjonowaniu samego mieszka włosowego mogą być ponadto powodowane przez niektóre dolegliwości takie jak: zaburzenia metaboliczne i krążeniowe, nadmierną czynność gruczołów łojowych, nieprawidłowe rogowacenie naskórka.

Obumieranie i łuszczenie się naskórka głowy jest naturalnym procesem i nie sygnalizuje z reguły żadnych problemów. W niektórych przypadkach nadmierne złuszczanie się skóry może jednak mieć podłoże chorobowe. Najczęstszą przyczyną łupieżu jest drożdżak Malassezia furfur, który w korzystnych warunkach do rozwoju powoduje zachwianie naturalnych procesów odnawiania się skóry, nieprawidłowe rogowacenie i złuszczanie naskórka, swędzenie i narastanie łusek, co przyczynia się do powstawania łupieżu. Łupież suchy może być objawem jedynie znacznego przesuszenia skóry głowy, albo sygnalizować jej podrażnienie i skłonność do odczynów alergicznych. Łupież łojotokowy jest objawem nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. W tym przypadku oprócz drobnych, suchych i białych łuseczek pojawiają się łuski tłuste, żółte, mogą tworzyć się nawarstwione strupy. Często w takich przypadkach rozwijają się objawy stanu zapalnego - zaczerwienienie i bolesność skóry.

Pielęgnacja włosów ma przede wszystkim na celu zmycie kurzu i brudu oraz stale wydzielanego się łoju. Niestety włosy myte nieodpowiednimi szamponami stają się osłabione, łamliwe i pozbawione sprężystości. Jeżeli nieprawidłowa pielęgnacja włosów staje się codziennością włosy zostają poważniej uszkodzone. Powodem jest powolne, ale postępujące uszkodzenie mieszków oraz całkowite usunięcie łoju z ich powierzchni, co może powodować podrażnienie i reaktywny (nadmierny) łojotok.

Prawidłowe mycie włosów może ułatwić eliminację substancji szkodliwych dla funkcjonowania mieszka włosowego, uzupełnić deficyt składników odżywczych doprowadzonych do mieszka i wspomóc odbudowę struktury łodygi włosa.