środa, grudzień 18, 2024
niedziela, 11 sierpień 2013 10:42

Pielęgnacja skóry naczynkowej

Najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, czyli naskórek, nie jest ukrwiona, jednak skóra właściwa jest zaopatrywana w tlen i substancje odżywcze przez gęstą siatkę drobnych naczyń krwionośnych. Naczynka te mogą rozszerzać się lub zwężać w zależności od sytuacji i regulować w ten sposób przepływ krwi. Jest to całkowicie naturalny proces; to dzięki niemu na przykład czerwienimy

się gdy jest nam gorąco - drobne naczynka rozszerzają się żeby łatwiej oddać nadmiar ciepła. Postrzegamy to jako zaczerwienienie na skórze. Działanie tego systemu może jednak ulec zaburzeniu.

Dlaczego powstają naczynka?
Promienie UV lub dym papierosowy są między innymi źródłem wolnych rodników które mogą być przyczyną zmian strukturalnych w sieci naczyń pod skórą. Stres, bardzo wysokie lub niskie temperatury, nieodpowiednia dieta i wiele innych czynników może prowadzić do zmian w procesach regulacji pracy naczyń. W efekcie naczynka stają się rozszerzone, bardziej widoczne, ich ścianki stają się kruche i łatwiej pękają. Skóra staje się zaczerwieniona, przeważnie sucha i bardziej wrażliwa. Zmianom towarzyszy często przykre uczucie przegrzania lub pieczenia skóry. Problem ten dotyka głównie kobiety po 30 roku życia.

Jak pielęgnować skórę naczynkową?
Przy tym problemie skórnym kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja. Skórę należy w miarę możliwości chronić przed zmiennymi warunkami pogodowymi i promieniami UV. Nie zaleca się gorących kąpieli lub mycia twarzy chlorowaną wodą. Z diety należy natomiast usunąć potrawy ostre, bardzo gorące a także alkohol. Bardzo ważne są także odpowiednie kosmetyki, które nie będą odtłuszczały skóry, natomiast będą wzbogacone o odpowiednie składniki aktywne o działaniu obkurczającym naczynka i wzmacniającym ich ścianki (np. rutyna), sprzyjającym gojeniu (np. witamina K) a także łagodzącym (jak alantoina lub kava-kava).

Więcej w tej kategorii: « Skóra z cellulitem Skóra alergiczna »