czwartek, listopad 21, 2024
środa, 17 kwiecień 2013 14:01

W świecie dinozaurów: Nieustraszony Tyranozaur. +Video

Kontynuując temat wielkich i niestety nie żyjących już stworzeń, dziś zajmiemy się jednym z najbardziej charakterystycznych dinozaurów - Tyranozaurem. Jest on niewątpliwym pupilkiem zarówno twórców filmowych, jak i dzieci, dlatego warto zapoznać się z nim nieco bliżej.
Rozpoznawalność zwierza

Tyranozaury były znane głównie z tego, że jako jedne z nielicznych gadów, poruszały się jedynie na dwóch łapach. Ich drugą cechą charakterystyczną była wyjątkowo duża czaszka, którą równoważył równie okazały ogon. Dzięki swoim wymiarom (a tyranozaury mogły mierzyć do 12 m długości oraz 4 m wysokości) jest współcześnie uznawany za jednego z największych drapieżników w historii Ziemi.  Jego waga również była zdumiewająca - na podstawie szczątków oszacowano, że tyranozaury mogły ważyć nawet przeszło 9 ton.

Gdzie i kiedy spotkać?

Na podstawie znalezionych odcisków stóp tego dinozaura, możemy określić, że występował on w okolicach Nowego Meksyku i Montany, jednak są to dane zbyt szczątkowe, aby móc jednoznacznie określić, gdzie ten drapieżnik faktycznie występował.

Pora obiadowa

Z racji tego, że raczej już samego zainteresowanego nie zapytamy o to, czym się żywił, istnieje wiele niejasności dotyczących sposobów jego odżywiania się. Istnieją bowiem dwie różne hipotezy na temat tego, jakim stworzeniem był tyranozaur - bezwzględnym drapieżcą czy też o wiele łagodniejszym padlinożercą, który po prostu oczyszczał naszą Ziemię z martwej materii. Mimo przeprowadzonych licznych analiz, w których brano pod uwagę m.in. kształt i twardość zębów, nie udało się jeszcze ustalić co takiego pożerał sobie tyranozaur.

Ciekawości z kości
Tyranozaur to bezwzględny pupil mediów - swój debiut miał w 1905 roku, kiedy to po raz pierwszy napisano o odkryciu jego kości w prasie. Później już samo poszło - Zaginiony świat, King Kong, Park Jurajski czy też Toy Story to najpopularniejsze filmy, w których wykorzystano postać tego stwora. I chociaż przedstawiany jest rozmaicie, wielu uznaje go za niezbyt przyjemne stworzenie.

Media