Rozpoznawalność zwierza
Pszczoły miodne są niewielkimi stawonogami – mniejszymy od os, trzmieli czy bąków. Posiadają specyficzne żółto-czarne ubarwienie oraz dwie pary błoniastych skrzydeł oraz żądło. Do tego jedna z trzech par nóg zawsze jest wyposażona w poduszki, zatrzymujące pyłek.
Gdzie i kiedy spotkać?
Pszczoły występują praktycznie na całym świecie, za wyjątkiem obszarów arktycznych oraz pustynnych – czyli tam, gdzie nie można spotkać kwiatów do zapylenia.
A gdzie Twoje stado?
Rój pszczeli składa się z królowej-matki, robotnic i trutni. Każdy rój ma za zadanie zbudować gniazdo, które może pomieścić nawet 50 tysięcy osobników. Zadaniem królowej-matki jest składanie jaj. Aby móc to zrobić, matka po wygryzieniu z matecznika wyrusza na pszczelą powietrzną orgię – podczas lotu godowego pozwala się zapłodnić nawet 30 trutniom, które zwabia feromonami. Zadanie trutni jest proste – po prostu mają zapłodnić królową, kiedy przyjdzie na to czas. Po kopulacji umierają. A robotnice? Mieszkają w ulu, obsługują małe, rozwijające się pszczółki, strzegą ula oraz zbierają pokarm i wodę.
Pora obiadowa
Pszczoły żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym.
Ciekawości z kości
Mało kto wie, iż poszczególne zadania robotnica wykonuje dopiero po osiągnięciu odpowiedniego szczebla w drabinie społecznej. Początkowo dostaje ona przydział karmienia starszych larw, później młodszych, następnie strzeże ula a dopiero na samym końcu swojego żywota dopuszczana jest do zbierania pyłku lub nektaru oraz produkcji miodu. Inna ciekawostka - pszczoła jest jedynym zwierzęciem nazwanym rodzajowo, który występuje w Kodeksie Cywilnym (art. 182, paragraf 1).