niedziela, grudzień 22, 2024
poniedziałek, 09 wrzesień 2013 11:35

Usłysz śmiech hieny. +Video

Hiena nie kojarzy nam się zbyt pozytywnie – w kreskówkach występuje zazwyczaj jako głupkowaty stwór chichoczący bez powodu, a na żywo kradnie jedzenie lub pożera padlinę. Jednak bez wątpienia hiena cętkowana jest niezwykle ciekawym stworem. Dlaczego?

Rozpoznawalność zwierza
Hiena cętkowata posiada bardzo gęstą sierść w barwie od szarej do brązowej z ciemnymi cętkami, które bledną pod wpływem czasu. Młode hieny są prawie całkowicie czarne, dopiero po pewnym czasie zaczynają jaśnieć. Nie są zbyt wielkie – osiągają do 90 cm wysokości oraz 150 cm długości ciała. Waga także nie zdumiewa – samiec osiąga do 60 kg, natomiast samica – do 75 kg.

Gdzie i kiedy spotkać?
Uwielbia afrykańskie sawanny oraz pustynie. Szczególnie gęsto występuje na południu od Sahary, jednak w lasach deszczowych się jej nie widuje.

Pora obiadowa
Hieny cętkowane jedzą zarówno padlinę, jak i świeżo upolowane zwierzęta. Szczególnie upodobały sobie antylopy, zebry oraz inne średniej wielkości zwierzęta. Czasami potrafią skusić się na młodą żyrafę, słonia czy nosorożca. Tak naprawdę hiena potrafi zjeść wszystko, co można strawić.

Ciekawości z kości
Fakt nr 1 – u hien dominujące są samice. Co więcej – naukowcy udowodnili, że często samica-przywódczyni ma zaskakująco wysoki poziom testosteronu przez co jej ciało wytwarza pseudo-członek.
Fakt nr 2 – hieny posiadają zdumiewająco silne szczęki, potrafiące skruszyć nawet kość słonia.
Fakt nr 3 – młode po urodzeniu zaczynają ze sobą walczyć o dominację.

Media