poniedziałek, grudzień 23, 2024
środa, 24 kwiecień 2013 13:13

Latająca wiewiórka. +Video

Ten dziwny gryzoń z pewnością zalicza się do najniezwyklejszych zwierząt na świecie. Niewielki, potrafi skakać na odległość nawet 50 metrów dzięki swojej wyjątkowej budowie. Dziś spróbujemy Wam przedstawić więcej informacji na temat latającej wiewiórki. Jesteście ciekawi?
Rozpoznawalność zwierza
Polatucha to średniej wielkości gryzoń, mierzący do 20 cm długości (licząc bez ogona). Posiada wyjątkowo gęstą sierść oraz puszysty ogon – wszystko w kolorze jasnej szarości. Pomiędzy przednimi a tylnymi łapkami możemy znaleźć charakterystyczny fałd skórny, który umożliwia wiewiórce dalekie skoki. W jaki sposób? Otóż w trakcie skoku polatucha rozkłada go niczym spadochron i unosi się na wietrze.

Gdzie i kiedy spotkać?
Obecnie najwięcej osobników tego gatunku możemy znaleźć w południowej Finlandii oraz w Japonii. Uwielbia lasy mieszane i iglaste a jeśli chodzi o tryb życia – preferuje harcowanie w nocy. Polatuchę możemy znaleźć prawie wyłącznie na koronach drzew, gdzie skrywa się przed drapieżnikami.

Pora obiadowa
Polatucha, jak prawie każdy gryzoń, jest zatwardziałym roślinożercą. Oznacza to, że podstawą jej diety są między innymi nasiona drzew – iglastych i liściastych, owoce oraz pączki roślin. Od czasu do czasu różnicuje swoją dietę zjadając owady oraz larwy – głównie po to, aby uzupełnić niedobory białka.

Ciekawości z kości
Ciąża polatuch trwa około 5 tygodni i za każdym razem na świat przychodzi do czterech młodych. Młode chowane są w specjalnie przygotowanym gnieździe, najczęściej przygotowanym w dziupli drzewa. Co ważne – jako jeden z nielicznych gryzoni, polatucha nie zapada w sen zimowy, jednak rzadko kiedy opuszcza zimą swoje przytulne i ciepłe gniazdko.

Media