Nie każdy motyl bywa pożyteczny
Rozpoznawalność zwierza
Szrotówek kasztanowcowiaczek to bohater dzisiejszego artykułu. Jest niewielkim motylem, mierzącym 3-4 mm (samo ciało) i rozpiętością skrzydeł do 8 mm. To maleństwo jest ubarwienia rdzawego lub brązowego w białe poziome paski.
Gdzie i kiedy spotkać?
Początkowo został odkryty w Macedonii, jednak szybko rozprzestrzenił się w całej Europie, w tym Austrii, Czechach, Słowacji, Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, Ukrainie oraz w Polsce. Można go spotkać praktycznie od kwietnia do połowy września, kiedy to kasztanowce wypuszczają świeże liście aż do momentu ich zrzucenia.
Pora obiadowa
Jak można wywnioskować z jego nazwy, jego głównym posiłkiem są liście kasztanowca białego, jednak nie pogardzi również czerwonym i żółtym. Jego postać larwalna jest w stanie rozwijać się także na innych drzewach – jaworze, klonie pospolitym oraz lipie. To, że na danym drzewie możemy spotkać kasztanowcowiaczka świadczą charakterystyczne brązowe „miny” (czyli plamy) na liściach danego drzewa.
Ciekawości z kości
Tak spore rozprzestrzenienie się owada jest wynikiem ni mniej ni więcej, ale działań ludzkich, a dokładniej mówiąc – ścinania gałęzi i drzew. Niewłaściwie przewożone gubią liście wraz z zalęgniętymi w nich larwami, które zaczynają opanowywać kolejne rośliny. Jednak jest na to sposób – naturalnym wrogiem tego stwora jest sikorka (modra, bogatka oraz uboga).