wtorek, styczeń 21, 2025
piątek, 07 grudzień 2012 15:58

Toksyczna choć często zjadana ryba – Rozdymka tygrysia. Video

Niezwykle rozpoznawalna rybka, która powszechnie jest uznawana za trującą. Jednak to nie przeszkadza Japończykom, którzy znając sposób przyrządzania potrafią z niej zrobić pyszne danie. O czym mowa?
Rozpoznawalność zwierza
Rozdymka tygrysia jest dosyć specyficzną rybką – w sytuacjach stresowych nadyma się, stając się kilka razy większa. Służy to odstraszeniu potencjalnych wrogów, czyhających na jej życie. Nie jest jakoś imponująco duża jak na rybę oceaniczną – mierzy do 80 cm długości. Również jej ubarwienie nie jest oszałamiające – brązowe z czarnymi plamami na grzbiecie i jasnym brzuchem.

Gdzie i kiedy spotkać?
Przede wszystkim w wodach słonych i słonawych Oceanu Spokojnego (w pobliżu Morza Japońskiego, jak też Morza Wschodniochińskiego i Morza Żółtego).  Typowo słoną wodę preferują osobniki dorosłe, młode kierują się raczej w stronę wód słonawych.

Pora obiadowa
Co najbardziej lubi jeść fugu? Przede wszystkim wszelkie glony i mięczaki. Czasami swoją dietę urozmaica rozmaitymi bezkręgowcami. Nie pogardzi też od czasu do czasu spożytym małym skorupiaczkiem. Sama rzadko staje się pożywieniem dla innych, chyba że dla człowieka.

Ciekawości z kości
Rozdymka tygrysia posiada niezwykle toksyczną substancję tetrodotoksynę. Jest ona śmiertelnie niebezpieczna dla wielu gatunków ryb i ssaków, w tym również dla człowieka. Jednak tą cechę wykazują jedynie osobniki żyjące na wolności – odmiany hodowlane ze względu na złe warunki przetrzymywania są pozbawione toksyn. Inną ciekawą sprawą jest fakt, że w ramach Fugu Genome Project zsenkwencjonowano genom tej ryby, dzięki czemu mogą trwać badania nad analizą genomu ludzkiego.

Media