czwartek, listopad 21, 2024
poniedziałek, 12 listopad 2012 13:04

Kiwa hirsuta – nie tylko bogini morskich stworzeń!

Nie tylko! To także nazwa jednego z najdziwniejszych mieszkańców Oceanu Spokojnego – owłosionego homara. Chcecie więcej się dowiedzieć o tym stworze? Proszę uprzejmie!
Rozpoznawalność zwierza
Czym się charakteryzuje? Jak łatwo się domyślić  - włosami, zwanymi naukowo setami, umieszczonymi na odnóżach i szczypcach. Kiwa hirsuta jest barwy białawej z charakterystycznymi dla homarów „wąsami”. Jest to stwór, któremu raczej się nie spojrzy prosto w oczy – badacze uznają, że jest on raczej ślepy – posiada mocno zredukowane narządy wzroku, a ponadto żyje na głębokości 2300 metrów, gdzie jasność widzenia nie odgrywa tak wielkiej roli jak bliżej powierzchni.

Gdzie spotkać?
Jak już wspomniano – w Oceanie Spokojnym, a dokładniej mówiąc – w okolicach Wyspy Wielkanocnej. Póki co nie jest wiadome, czy ten owłosiony homar przebywa również w innych rejonach świata. Jest prawdopodobne, że można go znaleźć również w większej odległości od tej wyspy.  Możliwe jednak jest także to, że tylko w tym miejscu znajduje się odpowiednia ilość jego pożywienia.

Pora obiadowa
No właśnie – co taka kiwa hirsuta je? Rzekomo rozsmakowuje się w fitoplanktonie, czyli niewielkich, a właściwie wręcz mikroskopijnych roślinkach, glonach i sinicach. Właśnie do zdobywania pokarmu mają służyć charakteryzujące ją włosy – wyłapuje nimi pokarm łagodnie unoszący się w wodzie. Bez większego wysiłku i kombinowania może w ten  sposób zjeść odpowiednią rację żywnościową na cały dzień!

Ciekawości z kości
Niewielu wie, że ten gatunek homara został odkryty  stosunkowo niedawno, gdyż dopiero w 2005 roku. Rejon jego odkrycia wpłynął na to, jaką nazwę mu nadano – o ile polska wersja jest dosyć zrozumiała i logiczna, o tyle jej łaciński odpowiednich budzi wiele emocji. Z jednej strony,  jest to zwykłe słowo „hirsuta” oznaczające właśnie owłosienie, jednak Kiwa pochodzi od polinezyjskiej bogini stworzeń morskich, posiadających skorupy.


Media