czwartek, listopad 21, 2024
środa, 24 październik 2012 15:48

Z podróżą na antypody: Kraj Długiej Białej Chmury

Niezbyt duże państwo wyspiarskie, zaliczane do najmniejszego kontynentu świata. O czym mowa? Oczywiście Nowej Zelandii – wyspy tak tajemniczej, że aż ciekawej!
Geografią po mapie
Nowa Zelandia położona jest w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego. Obejmuje dwie główne wyspy (Północną i Południową) oraz kilka pomniejszych (wśród nich znajduje się: Stewart, Kermadec, Chatham, Camplell). Do terytorium zamorskich tego państwa zalicza się Tokelau, Niue i Wyspy Cooka. Ukształtowanie powierzchni na wyspach jest bardzo mocno zróżnicowane, nizin, po góry (Alpy Południowe położone na Wyspie Południowej). Można na nich znaleźć takie zjawiska geologiczne jak czynne stożki wulkaniczne, gejzery oraz gorące źródła.

Polityka?
Podobnie jak w przypadku Australii, tak i tu mamy pewne komplikacje. Nowa Zelandia jest bowiem monarchią konstytucyjną nie posiadającą własnej konstytucji. Oficjalnie jest uznany status dominium brytyjskiego, co świadczy o tym, że kraj ten jest członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów, a głową państwa jest królowa Elżbieta II. System rządów określa się jako parlamentarno-gabinetowy. Władzę wykonawczą sprawuje rząd, na czele którego stoi premier oraz wysłannik królewski zwany Gubernatorem generalnym (reprezentuje zwierzchnictwo Wlk. Brytanii).

Ciekawości nigdy za wiele
Jak nie wszyscy wiedzą, Nowozelandczycy z Australijczykami za sobą nie przepadają. Ma to istotne podłoże kulturowe – każda z tych dawnych kolonii uważa się za ciut lepszą o drugiej. Dlatego będąc w którymś z tych krajów w delegacji lepiej nie wspominać o sąsiadach, a tym bardziej nie mylić tych narodów ze sobą. Za języki urzędowe w Nowej Zelandii uznaje się: angielski, maoryski oraz nowozelandzki język migowy. Obowiązującą walutą jest dolar nowozelandzki, dzielący się na sto centów.


Media