Biało-czerwono-błękitna gwiaździsta flaga
Panama jest państwem znajdującym się w Ameryce Środkowej (obszarze łączącym oba kontynenty amerykańskie), leżącym nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z dwoma państwami – Kolumbią oraz Kostaryką. W najwęższym fragmencie kraju, tak zwanym Przesmyku Panamskim, zlokalizowany jest Kanał Panamski, którego przekopanie znacznie skróciło czas podróży, niwelując potrzebę okrążania Ameryki Południowej dookoła. Klimat określany jest jako typowo równikowy – bardzo duża wilgotność powietrza, połączona z wysokimi temperaturami oraz bardzo dużymi opadami. Obszar Panamy położony jest w strefie wyjątkowo mocno aktywnej sejsmicznie (częste trzęsienia ziemi, liczne stożki wulkaniczne).
Polityczny zakręt
Panama jest krajem republikańskim, w którym obowiązuje konstytucja uchwalona w 1972 roku. Na jej podstawie określono, że głową państwa, a zarazem szefem rządu jest prezydent wybierany na pięcioletnią kadencję. Wybierany jest w wyborach powszechnych. Władzę legislacyjną posiada jednoizbowe Zgromadzenie Ustawodawcze, liczące sobie jedynie 78 osób. Kadencja parlamentu trwa również pięć lat. Władzę wykonawczą sprawuje rząd, powoływany przez prezydenta.
Ciekawości dla gości
Pod względem demograficznym Panama należy do raczej niewielkich państw – liczba ludności to jedynie nieco ponad trzy miliony mieszkańców, a gęstość zaludnienia wynosi 42 osoby na kilometr kwadratowy. Gospodarka tego kraju zaliczana jest do najstabilniejszych, jeśli chodzi o obszar Ameryki Środkowej, jednakże oblicza się, że prawie połowa mieszkańców żyje w skrajnym ubóstwie. Głównym motorem panamskiej gospodarki pozostają usługi, szczególnie te związane z obsługą Kanału Panamskiego. Jeśli planujecie wybrać się tam w podróż, powinniście zaopatrzyć się w rozmówki hiszpańskie (ewentualnie mówić po angielsku) oraz odpowiedni zapas miejscowej waluty – balboa, dzielący się na sto centesimos.