niedziela, styczeń 19, 2025
niedziela, 04 sierpień 2013 21:30

Kołnierz Humphreya Bogarta

W swoim czasie odgrywały bardzo ważną rolę. Później wracały jako wyróżniki postaci. A teraz ? jedynie jako cytaty z przeszłości. Płaszcze męskie w kinie. Stawia kołnierz, zapala papierosa i zsuwa kapelusz na czoło. Odchodzi w ciemność rozjaśnioną jedynie plamami światła rzucanymi przez uliczne latarnie (z których nie wszystkie działają).
Jego płaszcz lekko faluje, aż całkowicie niknie. Pojawiają się napisy. Filmowy bohater wykonuje kolejne zadanie, kończy kolejne śledztwo, zapisuje się ponownie w naszej pamięci. Niczym pieczęć, odcisk, który identyfikujemy na pierwszy rzut oka. Proste skojarzenie – płaszcze męskie, kino noir, Humphrey Bogart i inni filmowi bohaterowie noszący płaszcze męskie.

Bogart jest chyba najbardziej symboliczny. To właśnie z tego filmu pochodzi jedno z najsłynniejszych jego zdjęć, na którym stoi z papierosem w dłoni, w długim, szarym płaszczu i kapeluszu spoglądając w stronę widza. Jest męski i opanowany. Tacy chcą też być ci, którzy kupują płaszcze męskie wzorowane na tym Bogarta. Ale też nie jest jedyny.

Bo płaszcze męskie (i kobiece) przewijają się przez wiele filmów z epoki kina noir. Są takim samym rekwizytem jak zapalniczka, pistolet i kapelusz. Tworzą klimat. Bohater – prywatny detektyw lub były policjant (albo jedno i drugie) prowadzą samotne śledztwa zmagając się z nieprzyjazną rzeczywistością. Są twardzi, nieustępliwi i nie mówią za dużo. Sokół maltański, Podwójne ubezpieczenie czy Asfaltowa dżungla to tylko niektóre przykłady filmów, w których częścią ciężkiego nastroju były płaszcze męskie.

Zupełnie inaczej jest w przypadku niezwykle popularnego porucznika Columbo grany przez Petera Falka. Jego prochowiec jest pognieciony, pomięty, wygląda tak, jakby detektyw w nim spał. Do tego Columbo nie potrafi ani pływać, ani strzelać, ani jeździć porządnie samochodem. Jest antytezą filmowych detektywów, a mimo to, w czasie kiedy serial był wyświetlany, cieszył się ogromną popularnością. Być może dlatego, że wbrew swoim słabościom zawsze dopada przebiegłego przestępcę.

Inspektor Clouseau (Peter Sellers) bohater cyklu o Różowej Panterze także należy do grona fajtłapowatych detektywów. W przeciwieństwie jednak do Columbo, brak sprawności fizycznej nie idzie w parze ze sprawnością umysłową. Śledztwa rozwiązuje raczej przypadkiem, zawsze po wywołaniu totalnego chaosu. Zawsze też pokazuje się w swoim płaszczu, który łączy z niewielkim kapeluszem.

Nic wspólnego ani z kinem noir i Humphreyem Bogartem, ani z nieporadnymi Columbo i Clouseau nie mają bohaterowie filmu Matrix. Poza tym, że noszą płaszcze. Choć także zdecydowanie różniące się od prochowców z połowy dwudziestego wieku. To skórzane, czarne okrycia, które gdy biegną rozwijają się niczym skrzydła. Są takim samym gadżetem jak płaszcze męskie w kinie noir i tak samo wpływają na klimat filmu. Stąd ich obecność w tym zestawieniu.

W dzisiejszych czasach mniej jest charakterystycznych bohaterów filmowych czy aktorów kojarzonych jednoznacznie ze swoim filmowym wizerunkiem. Mniejsze znaczenie mają także gadżety, takie jak prochowce. Inne czasy i inne sposoby budowania charakterystyki postaci sprawiają, że dawne symbole wracają jedynie w postaci takiej, jak w Matriksie lub wtedy, kiedy kręcony jest film historyczny, jak Tajemnica Shutter Island. A płaszcze spotykane są raczej na ulicy niż w kinie. sbart2 http://artykuly.com.pl/