Kontrola dostępu a skanery optyczne
Jak później udowodniono miały jedną główną wadę – można było w łatwy sposób je oszukać – podrobić odcisk palca poprzez zrobienie jego silikonowego odlewu. Przez tą wadę skanery optyczne w systemach identyfikacji osób nie spełniały do końca swojej funkcji. Kontrola dostępu do pomieszczeń wymaga bowiem 100% wiarygodności identyfikowanej osoby.
Często dochodziło również do pomyłek identyfikacji osób, gdyż obraz zaczytany przez skaner miał znikomy kontrast i czasem łatwiej można było na nim zobaczyć brud niż linie papilarne co też wprowadzało czytnik w błąd i identyfikowało błędnie daną osobę lub nie identyfikowało jej w ogóle. Nierzadko również osoby nie dało się zidentyfikować przez uszkodzony naskórek (np. bliznę na palcu czy skaleczenie).
Jednak mimo swoich wad skanery optyczne nadal stosowano i stosuje się w produkcji urządzeń systemów kd, lecz zazwyczaj tego typu urządzenia wykorzystywane są głównie w miejscach, gdzie bezpieczeństwo i kontrola dostępu nie są priorytetem. Co skłaniało i nadal skłania kupujących do stosowania systemów kontroli dostępu ze skanerami optycznymi? To, co skłania zazwyczaj każdego z nas do zakupów – niska cena. Otóż tego typu systemy kd są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach, a jeśli firmie nie zależało na wysokiej jakości i wiarygodności urządzeń (np. czytniki były instalowane w celu ograniczenia niepożądanym osobom dostępu do toalet, pomieszczeń biurowych, skanerów, magazynów itp.) ten czynnik wystarczał aby zdecydować się na zakup i wdrożenie takiego systemu kontroli dostępu. http://zgredtodziad.eu/