Co powinno znaleźć się na liście składników idealnego suplementu diety dla ciężarnych? Oczywiście, to czego najbardziej potrzeba kobietom w ciąży, czyli kwas foliowy, witaminy B, witamina D, wapń oraz cholina.
Kwas foliowy
Foliany oraz kwas foliowy (B9) należą do witamin z grupy B. Ich suplementację warto rozpocząć już na etapie planowania ciąży. Organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować wystarczającej ilości tego składnika. Trudna jest również jego suplementacja w postaci pokarmów. Wymagałoby to stworzenia indywidualnej diety.
Kobieta w ciąży potrzebuje około 400 ug kwasu foliowego dziennie. Jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu oraz produkcji czerwonych krwinek. To podstawowy czynnik wzrostu i rozwoju ciąży. Wczesne rozpoczęcie suplementacji kwasu foliowego jest w stanie zapobiec 60% wad wrodzonym.
Witaminy z grupy B
W trakcie ciąży, oprócz kwasu foliowego, warto zadbać o suplementację pozostałych witamin z grupy B. Wśród witamin niezbędnych prawidłowemu rozwojowi ciąży można wyróżnić także witaminę B1 (tiaminę), B2 (ryboflawinę), B6 (pirydoksynę), B12 (cyjanokobalaminę).
Wymienione witaminy mają znaczenie w procesie przemiany materii, w trakcie tworzenia i rozwoju układu nerwowego oraz sercowo — naczyniowego. Wpływają także na unormowanie gospodarki hormonalnej. Kobietom cierpiącym na poranne mdłości poleca się także przyjmowanie witaminy B6.
Wapń i witamina D
Jak wiadomo, wapń sprzyja budowaniu układu kostnego. Zapotrzebowanie na ten składnik w okresie ciąży jest o wiele większe niż zwykle. Jeśli zależy nam na jego lepszym wchłanianiu, zadbajmy o to, aby suplement zawierający wapń był bogaty również w witaminę D. To właśnie ona zwiększa przyswajanie wapnia. Takie połączenie to zdrowy i prawidłowo rozwijający się układ kostny dziecka, zarówno w okresie prenatalnym, jak i po porodzie.
Suplementem zawierającymi te dwa oraz inne potrzebne do prawidłowego rozwoju ciąży składniki są np. produkty: Femibion, Solgar Witaminy oraz Vita-Min Plus Mama.
Cholina
Cholina podobnie jak kwas foliowy wpływa na rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego płodu. Dodatkowo usprawnia przepływ impulsów nerwowych przez mózg dziecka. Składnik ten wpływa na aktywność hormonalną poprzez redukcję poziomu stresu. Zbyt wysoki poziom hormonu stresu może przyczyniać się w przyszłości do kłopotów z przyswajaniem wiedzy, wpadaniem w nałogi oraz choroby przewlekłe.
Nieprawidłowe metabolizowanie choliny może przyczynić się do powstania chorób genetycznych, w tym zespołu Downa. Suplementacja tego składnika wskazana jest z uwagi na trudności w przyswajaniu go w postaci pokarmów.