Dzięki szczepieniu można uniknąć ciężkich i groźnych dla życia powikłań pogrypowych alarmują lekarze. Tylko w ubiegłym sezonie jesienno-zimowym, w okresie od września do lutego zanotowano prawie 2 miliony zgłoszonych przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę - podaje Główny Inspektorat Sanitarny. Takie dane potrafią przerazić zatem wniosek jest jeden – warto się zabezpieczyć przed chorobą. Coraz popularniejsze szczepienia pozwalają na przetrwanie okresu grypowego bez korzystania z L4/ZLA i robienia sobie zaległości w pracy. Niestety, jak co roku, nie każdemu jest po drodze do przychodni kiedy jest się zdrowym. Oczywiście szczepionkę można samemu kupić w aptece na receptę, jednak i tak należy udać się z nią do lekarza, ponieważ może ją wykonać tylko wykwalifikowany personel.
Bezpłatną szczepionkę przeciw grypie, w niektórych miastach w kraju mogą otrzymać osoby powyżej 65. roku życia, mieszkańcy domów opieki dla osób starszych lub mające osłabiony system odpornościowy wskutek leczenia innych schorzeń. Takie szczepienia finansują samorządy. Bezpłatnie można też… w zakładzie pracy!
Przestrzegaj kalendarza szczepień
Rozwiązaniem, na które zapewne zdecyduje się wielu pracodawców jest ufundowanie szczepionek przeciw grypie swoim pracownikom. Dbając o zdrowie osób zatrudnionych w firmie, pracodawca de facto troszczy się o jej interesy. Okres wzmożonych zachorowań skutkuje przecież nieobecnością z powodu choroby i zaległościami w pracy, a to przekłada się na wydajność firmy. Jednym z takich zakładów pracy jest fabryka kosmetyków w Garwolinie, która zatrudnia ok 1600 osób. Chcąc uchronić swoich pracowników przed falą zachorowań fabryka Avon umożliwia zaszczepienie się w miejscu pracy. – By uniknąć zachorowań musimy przede wszystkim stosować się do bardzo prostych zaleceń takich jak częste mycie rąk, kichanie w chusteczkę, pozostanie w domu w razie wystąpienia choroby czy częste korzystanie ze świeżego powietrza – wylicza dr Bogna Smolińska lekarz medycyny pracy w garwolińskiej fabryce Avon. – Tylko zdrowi możemy poddać się szczepieniu. Każdego roku szczepimy pracowników przeciwko grypie, ale nie zapominamy o profilaktyce. Prowadzimy cykliczne kampanie edukacyjne, informacyjne, których celem jest przypominanie o podstawowych zasadach unikania zarażenia i od tego wychodzimy.