Żylaki w trakcie ciąży
Przyczyny powstawania żylaków w ciąży
W czasie ciąży nieco zmieniają się przyczyny powstawania żylaków. Nadal istotne są predyspozycje genetyczne, jednak dużą rolę ogrywa także szybki przyrost wagi, zwiększona ilość krwi w krwioobiegu oraz ucisk na żyły znajdujące się w obrębie miednicy. To wszystko powoduje powstawanie żylaków, pajączków oraz innych dolegliwości związanych z niewydolnością żylną takich jak zmęczenie nóg, bóle czy obrzęki.
Zapobieganie powstawaniu żylaków
Profilaktyka żylaków w ciąży jest bardzo trudna, ponieważ na wiele czynników nie mamy bezpośredniego wpływu, jednak nie oznacza to, że jest niemożliwa. W pierwszej kolejności bardzo istotne jest odżywianie. Przyrost masy w ciąży nie jest niczym dziwnym i nie da się go powstrzymać, jednak ilość dodatkowych kilogramów nierzadko jest zbyt duża. Dzięki odpowiedniej diecie można zracjonalizować ilość przybywających kilogramów. Podczas ciąży warto również zadbać o jak najwięcej ruchu, szczególnie na świeżym powietrzu. Długie spacery poprawiają przepływ krwi w żyłach kończyn dolnych, co zmniejsza ryzyko powstawania żylaków i dolegliwości towarzyszących.
Leczenie żylaków
W czasie ciąży leczenie wszelkich dolegliwości jest bardzo ograniczone. W przypadku żylaków najczęściej stosuje się wtedy maści, które zmniejszają dolegliwości bólowe oraz obrzęki. Po porodzie żylaki mogą się cofnąć lub pozostać, dlatego też należy odczekać wskazany przez lekarza okres i jeśli nadal są problemy związane z niewydolnością żylną, należy zgłosić się do lekarza. Specjalista określi dokładnie dalsze postępowanie. Może zalecić korzystanie z rajstop uciskowych ale może się też okazać, że konieczna będzie operacja żylaków.
Zmniejszenie dolegliwości żylnych w czasie ciąży
W okresie ciąży dużym problemem jest puchnięcie nóg wywołane m.in. zwiększoną absorpcją wody w organizmie, oraz uczucie zmęczenia i bólu nóg. Ponieważ w tym czasie nie zaleca się podawania leków, warto zwrócić uwagę na zwiększenie aktywności fizycznej, ponieważ usprawnia ona przepływ krwi i innych płynów organicznych. Warto także ograniczać ilość czasu spędzonego w postawie stojącej lub siedzącej. W zmniejszeniu uczucia ciężkich nóg pomaga odpoczynek z uniesionymi nogami. Unoszenie nóg ułatwia odpływ krwi z kończyn dolnych, co zmniejsza wszelkie dolegliwości z ich strony, dlatego zaleca się siedzenie i leżenie w takiej pozycji. Michalina http://www.16ton.pl/