Wykłady odbywają się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Współpraca Faktorii Win i Collegium Civitas jest wynikiem wspólnej wizji dotyczącej potrzeby edukacji polskich konsumentów i specjalistów w zakresie wiedzy o winie. W ramach zajęć organizowane są wyjazdy do winnic, gdzie odbywa się prezentacja uprawianych odmian winogron oraz metod ich prowadzenia. Słuchacze mogą poznać metodologię winifikacji, a także wziąć udział w obciągu wina. Nie zabraknie również degustacji najlepszych win wyprodukowanych przez Barbarę iMarcina Płochockich.
Kolejnym etapem współpracy Faktorii Win i Collegium Civitas są wykłady prowadzone przez przedstawicieli marki, którzy mówią o sposobie funkcjonowania rynku wina w Polsce, specyfice polskiego konsumenta i rozwiązaniach komunikacyjnych, wspierających kategorię.
Start pierwszych w kraju studiów podyplomowych poświęconych tej tematyce jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie Polaków poznawaniem zasad degustacji, procesu powstawania wina, a także tajników doboru odpowiedniego trunku do konkretnych smaków. Studia kierowane są do dziennikarzy winiarskich, sommelierów, specjalistów w handlu winem, a także dyplomatów i pracowników instytucji, chcących wzbogacić swoją wiedzę o winiarskimsavoir-vivre oraz doborze win na różne okazje. Studia mają na celu wykształcić specjalistów, którzy w przyszłości będą uczestniczyć w budowaniu tej dynamicznie rozwijającej się branży.