Jak się dobrze zastanowić, to ma zastosowanie w wielu dziedzinach. Przede wszystkim, jej owoce są źródłem wartości odżywczych, zawartych w wodzie, oleju, mleczku oraz miąższu orzechów kokosowych. Niektóre z tych składników, jak na przykład olej, stosowane są również w kosmetyce, tak jak i przyjemny kokosowy zapach, który nadaje się wielu kosmetykom. Puste skorupy są źródłem węgla drzewnego, używa się ich jako paliwa, a także element ubioru i wielu ozdób. Liście palmowe pełnią w wielu krajach rolę pokrycia dachów oraz budulca ścian, wyplata się z nich także kosze. Drewno oraz włókna kokosowe służą do wyrobu mebli, łodzi, materacy, pędzli oraz lin. Każdy kawałek tego egzotycznego drzewa nadaje się do przetworzenia.
Mleczko kokosowe jest bardzo pożywne i mniej tuczące niż krowie, a także nie powoduje alergii, ponieważ nie zawiera laktozy. Wiórki kokosowe, dzięki znacznej zawartości potasu, magnezu oraz miedzi wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Warto więc wiórki dodawać do ciast i deserów, a mleczko kokosowe wykorzystywać także jako składnik zup i sosów mięsno-warzywnych inspirowanych azjatycką kuchnią.
Słodycze o kokosowym smaku cieszą się olbrzymią popularnością. Wystarczy przejrzeć półkę z ciasteczkami w każdym spożywczym sklepie. Zachęcamy jednak do samodzielnego upieczenia najpopularniejszych kokosowych ciasteczek – kokosanek. Wbrew pozorom są niezwykle łatwe w przygotowaniu. Ich chrupiąca skórka i lekko ciągnące się wnętrze oraz kokosowo – cytrynowy aromat będą najlepszą nagrodą za chwilkę pracy w kuchni. Należy zastanowić się, czy nie podwoić składników, ponieważ taki kokosowy smakołyk na pewno szybko zniknie z talerza.
Klasyczne kokosanki:
Składniki: 4 białka; 1 szklanka cukru; 30 dag wiórków kokosowych (np. Bakalland); starta skórka z cytryny
Wykonanie: Białka należy ubić dokładnie, w trakcie ubijania dodać cukier. Pod koniec ubijania dodać wiórki kokosowe i skórkę z cytryny. Wszystko dokładnie wymieszać. Na natłuszczoną blachę nakładać łyżeczką i formować stożki Piec około 25 minut w temperaturze 160 - 170 °C.
Smacznego!
Więcej informacji na www.bakalland.pl