- Brak śniadania to przede wszystkim brak energii. Ludzki organizm, właśnie w pierwszej połowie dnia spala najwięcej kalorii, dlatego też powinniśmy pamiętać aby o poranku zjeść wartościowy posiłek. Dzięki temu nasz organizm będzie prawidłowo funkcjonował przez cały dzień – mówi Anna Jelonek, dietetyk. Dlatego nie powinniśmy zapominać o porannej dawce energii w postaci smacznego i pożywnego śniadania.
Co jeść, a czego unikać?
- Oprócz kalorii, bardzo ważna jest jakość wybieranych produktów. Zbilansowane śniadanie to przede wszystkim węglowodany złożone - w tym m.in. płatki pełnoziarniste (np. Bakalland), musli wymieszane z jogurtem lub mlekiem, owoce świeże lub suszone np. żurawina, śliwki lub orzechy. Tak skomponowany posiłek sprawia, że przez dłuższy czas nie odczuwamy głodu, a zawartość białka zapewnia spowolnienie procesu trawienia, co pozwala utrzymać energię na stałym poziomie. – dodaje Anna Jelonek.
Jednak są potrawy i produkty, o których powinniśmy zapomnieć przygotowując śniadanie. – Słodycze, przetworzona żywność, gotowe produkty, słodkie bułki, jasne pieczywo, gazowane napoje czy deserowe jogurty to rzeczy, których na pewno nie powinniśmy umieszczać w śniadaniowym menu – przekonuje dietetyk.
Przygotowanie śniadania stosując się do zasad ekspertów żywieniowych, wcale nie musi być czasochłonne i zajmować nam tak cenny, poranny czas. O tym co będziemy jeść powinniśmy myśleć już na etapie planowania zakupów. A samo przygotowanie posiłku, z odpowiednio dobranymi produktami będzie szybkie i skuteczne. Pełnoziarniste płatki (np. Bakalland) z jogurtem naturalnym i świeżymi owocami to propozycja, której przygotowanie zajmie kilka chwil a dostarczy naszemu organizmowi wszelkich potrzebnych składników odżywczych.
- Pamiętajmy, śniadanie to podstawa. Obowiązkowy posiłek, który musi być obfity. Jego brak powoduje chaos w naszym organizmie – dodaje na zakończenie Anna Jelonek.