Czym jest curry?
Nie do końca jasne jest pochodzenie tego słowa, jednakże najczęściej przytaczana teoria skłania się do przejęcia przez Brytyjczyków słowa "kari" będącego w języku tamilskim określeniem właśnie ostro przyprawionego sosu.
Jako "curry" nazywamy także sproszkowaną mieszaninę przypraw, używaną przy doprawianiu rozmaitych nie tylko indyjskich potraw. Tak naprawdę w Indiach i tradycyjnej kuchni indyjskiej taka przyprawa nie była praktycznie używana, do przyprawiania dań stosowane były osobno rozmaite przyprawy, albo używane były masale - czyli mieszanki przypraw charakterystyczne dla danej potrawy, przygotowywane przez kucharza na świeżo, różne w zależności od regionu i lokalnych zwyczajów kulinarnych. Przyprawę curry w formie "ustandaryzowanej", w jakiej znamy ją dzisaj rozpropagowali Brytyjczycy, przywożąć do domu z indyjskich kolonii gotowy "curry powder" czyli przyprawę idealną do przygotowania "indyjskiego curry".
W skład typowej mieszanki przyprawowej curry wchodzą najczęściej takie składniki jak: kurkuma, kozieradka, kmin rzymski, kolendra oraz chili.
Rodzajem przyprawy curry, zazwyczaj bardziej pikantnej niż wersja standardowa, jest tak zwana mieszanka "Madras curry".
Przyprawę curry możemy znaleźć również w formie pasty, gotowej do dodania do potrawy. Trzeba pamiętać, że "zielona" i "czerwona" pasta curry to odmiany przyprawy popularnej w kuchni tajskiej i pasty takie są mieszankami przypraw różniącymi się znacznie charakterem i składnikami od past curry stosowanych do przyprawiania potraw indyjskich.
Trzecie znaczenie słowa "curry" to określenie liści drzewa o łacińskiej nazwie Murraya koenigii, charakterystycznego dla południowych Indii oraz Sri Lanki.. Liście curry są niezwykle aromatyczne i nagminnie używane są do przyprawiania dań pochodzących z tamtych regionów. Swój charakterystyczny smak i zapach południowoindyjskie potrawy zawdzięczają właśnie dodatkowi tych cennych listków.
Zapraszam do bliższego zapoznania się ze sprawdzonymi przepisami na aromatyczne egzotyczne curry i smakami kuchni indyjskiej. Marek Nowak http://albercik.pl/