W jaki sposób skutecznie pielęgnować ten typ skóry?
Jak rozpoznać skórę suchą?
Skóra sucha, w przeciwieństwie do skóry odwodnionej, to jeden z typów skóry, który jest stanem chronicznym. Objawia się on uczuciem ściągnięcia skóry na twarzy i ciele, spowodowanym brakiem elastyczności. Ponadto jest ona cienka, porowata i z zaczerwienieniami, pozbawiona wody i lipidów. Wyróżnia się również brakiem połysku, łuszczeniem się, pęknięciami, a czasami stanami zapalnymi. Ma ona także nieregularną powierzchnię i jest szczególnie podatna na występowanie zmian egzematycznych.
Sucha skóra – przyczyny
Jak zostało już wspomniane na wstępie, suchość skóry to nieraz wrodzona przypadłość. O jej wystąpieniu może zadecydować jednak również szereg różnych czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Przede wszystkim stan ten może wystąpić wskutek uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego, znajdującego się na powierzchni cery. Może być to efektem patologii skórnych, takich jak egzema atopowa czy łuszczyca, albo oznaką poważnych chorób – cukrzycy bądź schorzeń tarczycy. Suchość cery może być także rezultatem niedostatecznej podaży składników odżywczych do organizmu, w tym niewystarczającego poziomu nawodnienia. Sucha skóra może być również spowodowana czynnikami środowiskowymi, klimatycznymi, a także terapiami medycznymi bądź higieną i pielęgnacją przy pomocy nieprawidłowo dobranych produktów. Sucha cera to także przypadłość osób starszych – z wiekiem obniża się jej zdolność do produkcji lipidów.
Jak pielęgnować suchą skórę?
Ten typ skóry wymaga wyjątkowej pielęgnacji, która nie pogorszy jej stanu. Powinna ona spełniać dwojaką funkcję – wzmacniać barierę naskórkową poprzez uzupełnianie brakujących lipidów naskórka, a także tworzyć na jej powierzchni barierę okluzyjną, która będzie spowalniać oddawanie wody przez skórę. Ponadto za wszelką cenę należy unikać gruboziarnistych, ścierających peelingów, jak również kosmetyków opartych na bazie alkoholu.
Jeżeli chodzi o codzienne oczyszczanie twarzy, w tym przypadku sięgnąć można po żele i pianki zawierające alantoinę czy aloes, a także toniki z melisą, lipą, ogórecznikiem bądź różą. Do demakijażu sprawdzą się delikatne mleczka, bogate w witaminy A i E, gliceryna, olejek do skóry suchej, na przykład arganowy, a także nagietek i pantenol. Pielęgnacja i odżywianie może zaś opierać się na naturalnych olejach do twarzy, takich jak jojoba czy makadamia. Warto sięgnąć również po odżywcze kremy o półtłustej konsystencji. W ich składzie powinien znaleźć się któryś olejek do skóry suchej, a także witaminy A, E, F, owies, len i lukrecja. Istotną rolę w pielęgnacji tego typu skóry będzie odgrywać serum, na przykład z kwasem hialuronowym, olejkiem lnianym, z winogron czy róży. Może ono zawierać również wyciąg z żeń-szenia, aloes, lilię, lawendę, zieloną herbatę bądź nagietek. Jeżeli zaś chodzi o peelingi, w przypadku skóry suchej w grę wchodzą tylko enzymatyczne.
Suchej cerze dobrze zrobi również kąpiel, do której dodany będzie olejek do skóry suchej, na przykład arganowy bądź makadamia. Mają one właściwości regenerujące i zabezpieczające. Ponadto tego typu olejek do skóry suchej może być również wykorzystywany bezpośrednio na skórę w najbardziej przesuszonych miejscach.