Powszechnie wiadomo, że należy chronić skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego UVA i UVB, aby uniknąć oparzeń słonecznych i trwałego uszkodzenia skóry, prowadzącego w konsekwencji do nowotworów skóry. Jednak zagrożenie, jakie promieniowanie Infrared (IR) stwarza dla zdrowia naszej skóry jest często pomijane, a to właśnie ono jest aktualnie przedmiotem zainteresowania naukowców i dermatologów na całym świecie.
Najnowsze badania dowodzą, że stanowiące ponad połowę promieni emitowanych przez słońce, promieniowanie Infrared (IR) lub inaczej promieniowanie cieplne, do niedawna uważane za nieszkodliwe, zostało zidentyfikowane jako główny czynnik fotouszkodzeń skóry.
Promieniowanie podczerwone IR, penetruje skórę znacznie głębiej niż UVA czy UVB. Przyspiesza starzenie i rogowacenie naskórka. Ponadto promieniowanie to wzmacnia efekty działania promieniowania UVA i UVB.
Energia cieplna pochodząca z promieni słonecznych, może doprowadzić do:
• miejscowego przegrzewania się skóry skutkującego degradacją macierzy zewnątrzkomórkowej, kolagenu i włókien elastycznych,
• fotostarzenia się skóry, które objawia się przyrostem zmarszczek i utratą elastyczności,
• reakcji zapalnych,
• angiogenezy - powstawania nowych naczyń krwionośnych na bazie już istniejących (wyścielonych śródbłonkiem), poprzez ich rozgałęzianie i wydłużanie, co może prowadzić do zmian nowotworowych.
Reakcje jakie wywołuje promieniowanie IR są najbardziej niebezpieczne w przypadku skóry naczynkowej, nadwrażliwej i nadreaktywnej. Dla tych typów skóry ochrona wyłącznie przed promieniowaniem UV nie jest wystarczająca. Marka Dermedic, specjalista od rozwiązywania problemów skóry wrażliwej rozumie to doskonale. Korzystając z wiedzy i doświadczenia zespołu dermatologów z łódzkiej Dermokliniki pod kierunkiem Prof. Dr hab. n. med. Joanny Narbutt, oraz z w wyniku prac badawczych prowadzonych przez własny Instytut Badawczo-Rozwojowy, zespołowi marki Dermedic udało się stworzyć produkt zapewniający najszerszy zakres ochrony.
W formule prezentowanego preparatu, obok kompleksu filtrów mineralnych chroniących przed promieniowaniem UVA i UVB na poziomie SPF 50, zastosowany został składnik aktywny pochodzenia roślinnego Physavie®.
Ten innowacyjny surowiec posiada szerokie spektrum działania:
• ogranicza negatywne skutki działania promieniowania podczerwonego IR, które powoduje nagrzewanie się skóry (powyżej 40 0 C), w wyniku czego dochodzi do degradacji białka komórkowego i zwiększenia ryzyka wystąpienia zmian nowotworowych.
• wykazuje działanie przeciw zapalne, przez ograniczenie nadmiernego przepływu krwi w naczynkach redukuje powstawanie reakcji zapalnych, w tym rumienia (oparzenia I stopnia), oraz chroni przed trwałymi przebarwieniami skóry spowodowanymi ekspozycją na promieniowanie słoneczne
• aktywuje procesy naprawy kolagenu w skórze, dzięki temu chroni skórę przed fotostarzeniem i starzeniem termicznym.
Zastosowany w produkcie kompleks filtrów mineralnych, zapewnia wysoką i długotrwałą ochronę przed negatywnym wpływem promieni UV. Tworzy na skórze ekran chroniący przed przenikaniem promieniowania UV. Jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo dla skóry wrażliwej i nadreaktywnej .
Physavie® w połączeniu z filtrami mineralnymi kompleksowo chroni skórę przed całym widmem światła słonecznego.
Dzięki zawartości składników nawilżających (Betaine i Gliceryny), natłuszczających (Masło Shea i Lanolina) krem utrzymuje skórę w dobrej kondycji, zapobiegając przesuszeniu wynikającego z długotrwałej ekspozycji na słońce.
Preparat uzyskał rekomendację wybitnego autorytetu z dziedziny dermatologii Prof. Dr hab. n. med. Joanny Narbutt.
Nazwa marki: Dermedic Laboratorium
Nazwa serii: SUNBRELLA
Nazwa produktu: Krem do twarzy SPF 50 z ochroną UVA +UVB + IR
Skóra: wrażliwa, nadwrażliwa, nadreaktywna i naczynkowa
Rekomendowany przez autorytet z dziedziny dermatologii Prof. Dr hab. n. med. Joannę Narbutt!
Składniki aktywne: Kompleks filtrów mineralnych, Physvie®, Olej z oliwek, Masło Shea, Witamina E, Gliceryna, Natural Extract AP.
Działanie:
• ogranicza negatywne skutki działania promieniowania podczerwonego IR
• zapewnia skuteczną i długotrwałą ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB
• zmniejsza skłonność do podrażnień
• wspomaga regenerację naskórka
• zwiększa biosyntezę kolagenu, dzięki temu chroni skórę przed fotostarzeniem i starzeniem termicznym.
Krem jest wodoodporny, fotostabilny i hypoalergiczny.
Zalecany:
• dla każdego typy skóry jako profilaktyka fotostarzenia,
• przy nadwrażliwości skóry o różnym podłożu (genetycznym, hormonalnym, środowiskowym, kontaktowym),
• dla skóry o jasnej karnacji, ze znamionami, skórą skłonną do występowania przebarwień i alergii słonecznych
• dla skóry z problemami dermatologicznymi, szczególnie dla skóry naczyniowej jako ochrona przed promieniowaniem UVA, UVB i IR w trakcie ekspozycji na słońce, oraz jako profilaktyka angiogenezy,
• dla skóry ze skłonnością do przebarwień, alergii słonecznych,
• po zabiegach medycyny estetycznej,
• przy kuracjach dermatologicznych.
Sposób użycia: Nakładać obficie na skórę twarzy co najmniej 15 minut przed wyjściem na słońce. Aplikować wielokrotnie w ciągu dnia, szczególnie po kontakcie z wodą.
Cena produktu: około 46 zł, Opakowanie: tuba 40 g
Dostępny: w aptekach
www.dermedic.pl
Opis składników aktywnych
Physavie®
Physavie® to ekstrakt uzyskiwany z rośliny o nazwie Physalis angulata pochodzącej z Ameryki Południowej, wykorzystywanej od wieków w leczeniu wielu schorzeń.
W 1970 roku, naukowcy odkryli, że substancje steroidowe obecne w roślinach z rodziny Physalis wykazują działanie przeciwzapalne zbliżone do hydrokortyzonu, ale nie wywołują szkodliwych skutków ubocznych. Szereg dodatkowych korzyści uzyskano z fitosteroli, flawonoidów i wielu innych substancji obecnych w łodydze i liściach tej rośliny.
Physavie® posiada szerokie spektrum działania:
• ogranicza negatywne skutki działania promieniowania podczerwonego IR, które powoduje nagrzewanie się skóry (powyżej 40 0 C), w wyniku czego dochodzi do degradacji białka komórkowego i zwiększenia ryzyka wystąpienia zmian nowotworowych.
• wykazuje działanie przeciw zapalne, przez ograniczenie nadmiernego przepływu krwi w naczynkach redukuje powstawanie reakcji zapalnych, w tym rumienia (oparzenia I stopnia), oraz chroni przed trwałymi przebarwieniami skóry spowodowanymi ekspozycją na promieniowanie słoneczne
• aktywuje procesy naprawy kolagenu w skórze, dzięki temu chroni skórę przed fotostarzeniem i starzeniem termicznym.
Skuteczność działania Physavie® została potwierdzona testami porównawczymi IN VIVO na grupie 33 kobiet w wieku 18-60 lat. Badanie polegało na pomiarze temperatury na powierzchni skóry, poddanej działaniu czynnika drażniącego (MN), wywołującego reakcję zapalną i wzrost temperatury skóry.
Przed aplikacją czynnika drażniącego, na skórę badanych posmarowano trzema substancjami: Physaphie®, Hydrokortyzonem (HC), oraz zwykłym kremem ochronnym (Placebo). Pomiary temperatury skóry dokonywano po 5, 10, 20 i 40 minutach po aplikacji czynnika drażniącego.
Wyniki okazały się zaskakujące. Temperatura skóry chronionej Physavie® wzrosła po 20 min. do 37,8 st. C, aby po 40 min. obniżyć się do poziomu 37,3 st. C., podczas gdy temperatura na skórze zabezpieczonej zwykłym kremem osiągnęła 42,2 st. C., a Hydrokortyzonem 40,6 st. C. (po 20 min. od aplikacji).
Wnioski: Physavie® wykazuje najlepsze rezultaty w zakresie zatrzymywania reakcji zapalnych wywołanych przez czynnik drażniący oraz pomaga skórze utrzymać normalną temperaturę.
Kompleks filtrów mineralnych
Filtry mineralne (fizyczne) są związkami, w których cząsteczki są na tyle duże, że nie mają zdolności wnikania w głąb naskórka, tylko tworzą na powierzchni skóry film ochronny - warstwę będącą zaporą dla promieni UV. Działają na zasadzie odbicia lub rozproszenia promieniowania UV, stąd nazwa filtry fizyczne. Ich działanie ochronne nie wiąże się z reakcjami chemicznymi, a tylko z fizycznym procesem odbijania światła. Do filtrów mineralnych zaliczają się jedynie dwa związki: Dwutlenek tytanu (Titanium dioxide) i Tlenek cynku (Zinc oxide). Oba uważane są za filtry szerokospektralne, tzn. chroniące zarówno przed UVA, jak i przed UVB.
W kosmetykach ich zawartość sięga od ok. 2% do 25 %, w zależności od tego, czy filtr fizyczny występuje sam czy w połączeniu z filtrami chemicznymi. Ze względu na swoje właściwości znajdują zastosowanie w kremach ochronnych przeznaczonych dla skór wrażliwych i nadreaktywnych oraz w preparatach dla dzieci.
Olej z oliwek
Olej z oliwek w roli kosmetyku daje doskonałe rezultaty. Smarowanie skóry czystą oliwą nadaje jej zdrowy, promienny wygląd, a dobroczynne witaminy bezpośrednio wnikają w jej głąb. Szczególnie silne działanie odmładzające ma zawarta w oliwie witamina E, naturalny antyutleniacz. Dzięki niej oliwkowy kompres powoduje wygładzenie zmarszczek, odświeża, natłuszcza, działa kojąco na skórę codziennie narażoną na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i stresu. Olej z oliwek jest naturalnym filtrem UV, zabezpieczającym skórę przed szkodliwymi skutkami opalania (jednak dość słabym, dlatego nie wystarczy się nim posmarować, by móc się bezpiecznie opalać). Zawiera również cenną witaminę F, jeden ze składników naturalnej bariery chroniącej skórę przed utratą wilgoci. Dzięki niej odbudowuje płaszcz lipidowy naskórka. Działa na skórę kojąco, wzmacnia jej naturalną odporność, zabezpiecza ją przed odwodnieniem, a także likwiduje szorstkość.
Masło Shea (Masło Karité)
Jest bogatym źródłem witamin oraz kwasu stearynowego i oleinowego, którym zawdzięcza doskonałe właściwości nawilżające oraz dodatkowe działanie fotochronne. Masło Shea jest również powszechnie stosowane w leczeniu spierzchniętej skóry, otarć i zaskórników. Można powiedzieć, że masło karité jest panaceum na wszelkie dolegliwości skórne. Dzięki największej ze wszystkich tłuszczy roślinnych zawartości witamin, allantoiny, trójglicerydów i innych substancji dodatkowych ma niezwykle silne działanie pielęgnacyjne. Działa nawilżająco i natłuszczająco na skórę, która staje się gładka i miękka. Oprócz tego chroni ją przed wysuszaniem, opóźnia jej starzenie i powstawanie zmarszczek. Wykazuje działanie regenerujące, powoduje pogrubienie skóry przez wspomaganie magazynowania wody w komórkach skóry. Szczególnie korzystnie działa na skórę suchą, ubogą w tłuszcz i słabo nawilżoną, łuszczącą się, pękającą, spierzchniętą i starzejącą się. Na takiej skórze łatwo osiedlają się grzyby, bakterie i inne mikroorganizmy. Powodują one podrażnienia i świąd, a jeśli pozostają na niej dłuższy czas, mogą nawet doprowadzić do poważniejszych chorób skórnych. Świąd powoduje drapanie się, a to może powodować uszkodzenia skóry, przez co pogarsza się jej stan. Masło karité nie dopuszcza do rozwoju tych mikroorganizmów i łagodzi świąd, dzięki czemu następuje dosyć szybka poprawa stanu skóry. Chroni skórę przed wiatrem i promieniami słonecznymi. Jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym o faktorze 3-4. Dzięki zawartej w nim allantoinie przyspiesza gojenie się ran, podrażnień i stanów zapalnych. Jest używane do wygładzania blizn. Normalizuje rogowacenie naskórka. Nadaje skórze delikatny, zdrowy wygląd. Znajduje zastosowanie również w przypadkach alergii, łuszczycy i dermatoz. Zmniejsza świąd i natłuszcza chorą skórę.
Gliceryna
Naturalny, roślinny składnik, stosowany jako środek zatrzymujący wilgoć. Gliceryna przyciąga cząsteczki wody do powierzchni skóry, która staje się gładsza i bardziej miękka. Posiada silne właściwości nawilżające. Osłania i chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Medilan
Lanolina o bardzo wysokiej czystości. Ma działanie silnie nawilżające i zmiękczające naskórek. Bardzo dobrze penetruje wierzchnie warstwy stratum corneum, uzupełnia barierę lipidową, hamuje transepidermalną utratę wody (TEWL). Ma działanie regenerujące, łagodzi podrażnienia. Zawiera między innymi cholesterol i kwasy tłuszczowe. Zapewnia szybką i skuteczną regenerację bariery naskórkowej. Zmniejsza mikrourazy i spierzchnięcia naskórka. Długotrwale i skutecznie nawilża. Ma znakomite właściwości ochronne.
Natural Extract AP (Betaine)
Naturalna betaina występująca we wszystkich żywych organizmach, odpowiedzialna za prawidłową gospodarkę wodną. Wpływa na proces przemieszczania się wody pomiędzy komórką a otaczającym ją środowiskiem. Jednowodna trójmetylglicyna, zwana również betainą cukrową. Doskonale sprawdza się jako substancja nawilżająca, skutecznie redukuje podrażnienia wywołane przez środki powierzchniowo czynne. Ułatwia wprowadzanie alfa-hydroksykwasów (AHA), zmniejsza napięcie powierzchniowe.
Witamina E
Jedną z najczęściej stosowanych w kosmetyce witamin jest witamina E, czyli mieszanina a, b, g i d-tokoferoli. Jest to układ doskonale rozpuszczalny w tłuszczach, praktycznie nierozpuszczalny w wodzie. Dlatego szczególnie zalecany jest do stosowania w preparatach emulsyjnych. Witamina E prawdopodobnie jest najbardziej rozpowszechniona w przyrodzie z grupy witamin tłuszczowych. Tokoferole są silnymi antyutleniaczami, dlatego początkowo wykorzystywano je jako dodatki stabilizujące w preparatach kosmetycznych zawierających w składzie recepturalnym nienasycone kwasy tłuszczowe. Dopiero z czasem okazało się, że ze względu na zdolność neutralizowania wolnych rodników witamina E chroni przed utlenianiem i zniszczeniem lipidy naskórka oraz włókna kolagenowe i elastyczne skóry. Badania wykazały, że kremy kosmetyczne zawierające witaminę E zapobiegają również powstawaniu podrażnień i oparzeń słonecznych, co jest o tyle zaskakujące, że tokoferole są stosunkowo słabymi środkami promieniochronnymi. Także w tym wypadku źródłem ich antyradiacyjnej aktywności okazała się zdolność wychwytywania i wiązania wolnych rodników powstających na skutek promieniowania UV. Wolne rodniki powstające w skórze pod wpływem naświetlania promieniami słonecznymi nie tylko mogą powodować podrażnienia i oparzenia słoneczne,
a w konsekwencji przyspieszać starzenie skóry, ale także prowadzić do powstawania niektórych nowotworów. W efekcie skutecznej ochrony przeciwrodnikowej witamina E przeciwdziała zmianom starczym i degeneracyjnym skóry oraz chroni ją przed działaniem niekorzystnych czynników środowiskowych. Stosowana miejscowo ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.