Retinol to czysta forma witaminy A, która doskonale wchłania się przez skórę przez co wpływa znacznie na jej nawilżenie, poprawę kolorytu oraz redukcję przebarwień. Witamina A nazywana jest "witaminą młodości", gdyż działa przeciwstarzeniowo oraz pobudza komórki skóry do regeneracji. Poza działaniem kosmetycznym, retinol stosowany jest także w leczeniu chorób, takich jak łuszczyca czy trądzik.
Badania prowadzone nad retinolem wykazał jego wyjątkową skuteczność i bezpieczeństwo w codziennym stosowaniu. Dzięki zastosowaniu retinolu, już po kilku tygodniach widoczne są wyraźne efekty w wierzchnich warstwach naskórka. Skóra na której zastosowano retinol wygląda młodziej.
Wpływ retinolu na cerę
Witamina A uznawana jest za "witaminę młodości", gdyż przeciwdziała procesom starzenia się skóry. Wpływa na koloryt cery i poziom jej nawilżenia, a ponadto zmniejsza widoczność zmarszczek. Wynika to z działania złuszczającego retinolu, dzięki któremu zrogowaciała warstwa naskórka zostaje zminimalizowana, a sama cera wydaje się być bardziej świetlista i jędrna. Retinol często wykorzystywany jest także w pielęgnacji skóry tłustej, która jest podatna na trądzik. Dzieje się tak ze względu na działanie redukujące sebum, co redukuje wydzielanie łoju, przetłuszczanie, a przy tym zwęża pory, dzięki czemu nie tworzą się zaskórniki.
Jakie kosmetyki z retinolem wybrać?
Kosmetyki z retinolem są od lat niezwykle popularne, ale aby wybrać odpowiedni produkt, należy przede wszystkim dokładnie przeczytać skład na etykietce. Ważne jest, aby wybierać te, które zawierają retinol, a nie retinoidy, które również stanowią pochodne witaminy A, ale mogą nieść ze sobą niepożądane skutki. Ponadto podczas zakupów należy zwrócić uwagę na to, czy opakowanie nie jest przezroczyste - retinol powinien być przechowywany z dala od światła. Podczas początków stosowania kosmetyków z retinolem, może on powodować nadwrażliwość na promieniowanie UV. Z tego względu warto wybierać początkowo kosmetyki na noc. W niektórych przypadkach, retinol może delikatnie przesuszać skórę, więc warto zdecydować się na używanie kosmetyków nawilżających, przynajmniej na początku kuracji.