niedziela, grudzień 22, 2024
piątek, 12 lipiec 2024 16:32

Dlaczego nasz węch zmienia się w ciąży?

poradnik poradnik pixabay

Nadwrażliwość na zapachy jest jednym z pierwszych objawów ciąży, który pojawia się w niedługim czasie od zapłodnienia. Wyostrzenie zmysłu powonienia pojawia się już w pierwszym trymestrze ciąży i choć jest to naturalne zjawisko, to każda przyszła mama doświadcza tego objawu na swój sposób - woń, która będzie dla jednej kobiety przyjemna, dla drugiej będzie nie do wytrzymania. Skąd bierze się nadwrażliwość na zapachy i czy ma ona związek z innymi objawami ciąży? Zapraszamy do lektury.

 

Skąd bierze się nadwrażliwość na zapachy w ciąży?

Zmysł powonienia u kobiet jest dużo bardziej rozwinięty niż u mężczyzn, więc to naturalne, że odczuwają one zapachy wyraźniej i intensywniej, nawet kiedy w ciąży nie są. W “stanie błogosławionym” odczuwane przez kobiety zapachy stają się jeszcze intensywniejsze, a dzieje się tak za sprawą hormonów wytwarzanych przez łożysko, które powodują powstanie nowych połączeń neuronowych, przez co wrażliwość zmysłu węchu u kobiet w ciąży znacznie się wyostrza. Przypadłość ta może spotęgować inne dolegliwości, takie jak nudności, mdłości i wymioty. 

Nadwrażliwość na zapachy a ewolucja

Badacze podejrzewają, że nadwrażliwość na zapachy w ciąży to atawistyczna reakcja chroniąca ciężarną oraz płód, już od samego początku ciąży, przed substancjami, które mogłyby stanowić potencjalne zagrożenie. Dowodem na taki rodzaj rzeczy ma być fakt, że większość kobiet nie może znieść zapachu dymu papierosowego, alkoholu, lakieru czy innych substancji chemicznych. 

Nadwrażliwość na zapachy a inne dolegliwości

Najczęściej powiązywanymi dolegliwościami z nadwrażliwością na zapachy są mdłości, nudności i wymioty. Oczywiście, ma to pewien związek, jednak należy pamiętać, że choć obydwie przypadłości są pierwszymi oznakami ciąży, to należy je traktować jako osobne objawy, które wynikają z burzy hormonalnej, mającej miejsce w organizmie kobiety we wczesnej ciąży. Wrażliwość na zapachy może potęgować uczucie mdłości, jednak nie są to objawy zależne jeden od drugiego.

Najczęściej spotykane zapachy wywołujące reakcje

Zapachy, które najczęściej wywołują gwałtowne reakcje to przede wszystkim zapachy spożywcze, takie jak aromaty smażonych potraw, ryb, kawy oraz niektórych przypraw. Często również perfumy, środki czystości czy dym papierosowy mogą być dla przyszłej mamy drażniące. Zdarza się, że trudne do wytrzymania będą również zapachy natury, np. trawy czy kwiatów. Należy jednak pamiętać, że każda kobieta może reagować inaczej na różne wonie, a to, co dla jednej wydaje się neutralne lub przyjemne, dla innej może być nie do zniesienia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że sposób odczuwania woni może być zmienny w czasie trwania ciąży, a niektóre kobiety mogą doświadczać ich tylko w pierwszym trymestrze, podczas gdy inne będą borykać się z nimi przez cały okres ciąży.

Więcej o nadwrażliwości na zapachy

Aby dowiedzieć się więcej o nadwrażliwości na zapachy, zachęcamy do przeczytania naszego poradnika, w którym rozwijamy temat, a także wskazujemy sposoby na radzenie sobie z tą dolegliwością.