niedziela, wrzesień 08, 2024
poniedziałek, 04 styczeń 2021 19:14

Sposoby leczenia kaszlu mokrego u dziecka

Deflegmin Deflegmin

Kaszel mokry najczęściej pojawia się w następstwie kaszlu suchego. To reakcja obronna organizmu – sposób układu oddechowego na oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej w nich wydzieliny oraz chorobotwórczych drobnoustrojów. Kaszel sam w sobie nie jest chorobą, a jedynie jej objawem. Sprawdź, co najlepiej zastosować na mokry kaszel u dziecka.

 

Leczenie należy podjąć od razu w przypadku pogorszenia samopoczucia dziecka i negatywnego wpływu kaszlu na sen. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy nie jest oznaką poważniejszej infekcji. Leki na kaszel mokry należy podawać po konsultacji z lekarzem, który jednoznacznie stwierdzi, że wdrożenie takiej kuracji rzeczywiście jest konieczne. Poznaj skuteczny sposób na  mokry kaszel, który złagodzi objawy i poprawi samopoczucie dziecka .

Mokry kaszel – czy trzeba go skonsultować z lekarzem?

Ponieważ kaszel nie jest chorobą, tylko jej objawem, należy podjąć leczenie schorzenia, które go wywołało. Dlatego w przypadku rozpoznania mokrego kaszlu u dziecka powinno się mimo wszystko skonsultować przypadłość z lekarzem, który na podstawie badania ustali przyczynę kaszlu i zaplanuje leczenie. Jeśli zajdzie taka konieczność, rozszerzy diagnostykę o dodatkowe badania, np. prześwietlenie rentgenowskie klatki piersiowej, jednak w większości przypadków takie działanie nie jest konieczne.

Lek na kaszel mokry – jaki wybrać?

Na początku warto zdać sobie sprawę, że mokry kaszel pomimo tego, że męczy dziecko i osłabia jego organizm, jest pozytywnym objawem. Pozwala bowiem usunąć obecną w drogach oddechowych wydzielinę, której zaleganie mogłoby przyczynić się do namnażania chorobotwórczych bakterii i rozwoju infekcji.

Dlatego też można podać dziecku krople lub syrop na kaszel mokry, takie jak np. Deflegmin, który rozrzedzi zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę, ułatwiając jej odkrztuszanie. Regularne podawanie maluchowi preparatu złagodzi kaszel i przyniesie szybką ulgę w cierpieniu. Dobry syrop na kaszel mokry to najprostszy sposób na  rozrzedzenie i odksztuszenie  wydzieliny.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że krople, syrop, jak i tabletki na mokry kaszel powinno się stosować wyłącznie wtedy, gdy wydzielina jest gęsta, a nasza pociecha ma wyraźne problemy z jej odkrztuszaniem, gdyż  preparat na mokry kaszel dodatkowo zwiększa jej ilość. Należy też podkreślić, że im większa objętość wydzieliny w drogach oddechowych, tym większe ryzyko zakażenia bakteryjnego.

Dlatego zasadność podania leku na kaszel powinno się zawsze wcześniej skonsultować z lekarzem. Ponadto warto zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania i przestrzegać zaleceń producenta, nie przekraczając zalecanej dziennej dawki.

Więcej informacji o preparacie znajdziesz na stronie https://deflegmin.pl.

Domowe sposoby na mokry kaszel – jakie są?

Aby przyspieszyć powrót do zdrowia i ułatwić dziecku walkę z infekcją, warto sięgnąć także po domowe sposoby radzenia sobie z mokrym kaszlem. Są proste i nie wymagają dużego nakładu środków, a stosunkowo szybko przynoszą pozytywne rezultaty.

Jednym ze sprawdzonych, skutecznych metod leczenia infekcji, którym towarzyszy taka dolegliwość, jest zapewnienie właściwego nawodnienia. Należy zwracać szczególną uwagę, aby dziecko przyjmowało odpowiednią ilość płynów.

Pomocna może okazać się również nebulizacja. Na początek stosować można inhalację solą fizjologiczną. Jest to szybki i – co najważniejsze – bezpieczny sposób ułatwiający oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej w nich wydzieliny. Jeśli to nie przyniesie rezultatu, można zwrócić się z prośbą do lekarza o przepisanie specjalnych leków do nebulizacji.

Warto pamiętać także o regularnym oklepywaniu plecków dziecka, co ułatwi mu odkrztuszanie. Dodatkowo trzeba zwracać dużą uwagę na to, aby maluch w szczególności podczas snu miał lekko uniesioną główkę – pozwoli to zapobiec zadławieniu się flegmą. Pomóc może także nacieranie klatki piersiowej maściami, zawierającymi olejki eteryczne, a także nawilżanie pomieszczeń, ponieważ suche powietrze podrażnia drogi oddechowe.