Jakie są przyczyny zespołu niedoboru androgenów?
Stężenie testosteronu zmniejsza się wraz z wiekiem mężczyzny, jest to jednak zupełnie normalne zjawisku. Już nawet 30-latek doświadcza spadku stężenia tego hormonu. Niedobór testosteronu związany jest z zachodzącymi zmianami regulacyjnymi pomiędzy podwzgórzem, przysadką i jądrami. Podwzgórze odpowiedzialne jest za pobudzenie przysadki, natomiast ona stymuluje jądra do wytwarzania testosteronu przy użyciu hormonu luteinizującego oraz hormonu folikulotropowego. W przypadku kiedy dochodzi do zaburzenia pracy któregoś elementu, wtedy zmienia się poziom testosteronu, a co za tym idzie, pogarsza się samopoczucie mężczyzny.
Na jakość życia seksualnego https://www.aptekakamagra.pl diametralny wpływ ma nie tylko testosteron i pozostałe hormony męskie, ale także predyspozycje genetyczne, brak aktywności fizycznej, przyjmowanie używek i wiele innych czynników. Aby móc ograniczać skutki zmian związanych z układem hormonalnym należy przede wszystkim dbać o swój organizm, a więc zdrowo jeść i więcej się ruszać.
Jakie są objawy niedoboru androgenów?
Niestety objawy niedoboru androgenów nie są zbyt charakterystyczne, a więc bardzo ciężko określić, czy symptomy mają związek z hormonami. Objawy, jakie pojawiają się przy niedoborze androgenów to przede wszystkim:
- długotrwałe zmęczenie, depresja, apatia
- powiększenie się gruczołów piersiowych, a więc tak zwana ginekomastia
- uderzenia gorąca
- nadmierna potliwość
- obniżony popęd seksualny
- problemy z ejakulacją, a głównie zmniejszona objętość ejakulatu
- zaburzenia erekcji
- niemożność osiągnięcia orgazmu
- wykryte zmiany w badaniach krwi (wysoki poziom cholesterolu, niedokrwistość)
- problemy z koncentracją i pamięcią
- problemy ze snem
- zwiększone ryzyko osteoporozy
- wzrost tkanki tłuszczowej w obszarze brzucha
- obniżona siła mięśniowa
Najczęściej pojawiającym się objawem u panów są zaburzenia funkcji seksualnych. Najpierw lekarz postara się wykluczyć inne choroby dające podobne objawy ( problemy z tarczycą, trzustką, czy choroby nowotworowe).
Jak leczy się zespół niedoboru androgenów?
Proces leczenia opiera się na podawaniu pacjentowi środków mających w składzie testosteron. Przed przystąpieniem do leczenia trzeba jednak zbadać poziom stężenia testosteronu we krwi mężczyzny. Dopiero wtedy specjalista podejmuje decyzję o tym, czy wdrążyć leczenie hormonalne. Ponadto wykonuje się również inne metody diagnostyczne. Zakres badań rozszerza się o:
- badania krwi (morfologia, poziom cukru, aktywność enzymów wątroby, lipidogram)
- ocenę gęstości kości w badaniu densytometrycznym
- oznaczenie poziomu LH oraz obliczenie poziomu rzeczywistego niedoboru tego hormonu
- oznaczenie stężenia PSA, czyli antygenu prostaty
- pełne badania urologiczne
Suplementacja testosteronu okazuje się bardzo dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu wartość stężenia testosteronu ulega poprawie, a mężczyzna może odzyskać sprawność seksualną.
U kogo nie wolno stosować preparatów testosteronu?
- u mężczyzn z nieprawidłowym wynikiem morfologii
- u osób z rakiem gruczołu krokowego oraz rakiem sutka
- w przypadku silnych objawów z dolnych dróg moczowych
Ponadto należy zachować szczególną ostrożność, jeśli mężczyzna boryka się z chorobami płuc, obturacyjnym bezdechem sennym czy ciężkimi schorzeniami chorób organicznych.
Leczenie niedoboru androgenów- skutki uboczne
W przypadku jeśli dawka preparatu została dobrana w odpowiedni sposób wówczas skutku uboczne mogą w ogóle nie wystąpić, albo być mało uciążliwe. Panowie podczas leczenia uskarżają się zwłaszcza na tkliwość piersi. Ponadto wzrasta u nich poziom hemaktyru. W czasie terapii lekarz musi stale kontrolować stan pacjenta i przeprowadzać co jakiś czas badania. Testosteron okazuje się dla mężczyzn nie oceniony. Stosowany we właściwej dawce pozwala na odzyskanie satysfakcjonującego życia seksualnego. Ponadto poprawia koncentrację i zapobiega chorobom serca.