środa, styczeń 22, 2025
piątek, 05 luty 2016 11:50

1% podatku – dysponuj nim świadomie!

Rozliczenie PIT zbliża się wielkimi krokami. Jak co roku, każdy zarabiający Polak będzie mógł przekazać swój 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Oznacza to, że nic nie tracąc będzie można wspomóc jakiś szczytny cel. Warto skorzystać z takiej okazji i dokonać owego wyboru świadomie.

 Komu możemy przekazać 1%?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: dowolnej wybranej przez Ciebie organizacji pożytku publicznego, o ile figuruje ona w dostępnym do wglądu wykazie. Taki wykaz uprawnionych organizacji jest sporządzany z dużą ostrożnością przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Można go bez problemu odnaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa.

Postaw na świadomy wybór

Zanim zabierzesz się za rozliczenie PIT, zastanów się dobrze, którą z organizacji chciałbyś wesprzeć swoim procentem. Przekrój działalności jest spory – możesz wybierać spośród całego wachlarza propozycji. Stawiaj na jasno określone cele: na stronach internetowych organizacji znajdziesz szczegółowe plany dotyczące uzyskanych z rozliczenia PIT środków. Przykładowo WWF Polska, organizacja walcząca z degradacją środowiska naturalnego, zamierza otoczyć opieką zwłaszcza polskie niedźwiedzie, rysie i wilki, a także chronić Bałtyk i jego mieszkańców. Z kolei Centrum Misji i Ewangelizacji chce przeznaczyć fundusze na pomoc dla chrześcijan z całego świata, szkolenie wolontariuszy oraz na poradnictwo i ewangelizację. Wybierz organizację, której pomoc sprawi Ci największą radość.

Kto może przekazać swój 1% podatku?

Możesz przekazać swój procent podatku, jeśli płacisz podatek dochodowy od osób fizycznych i jeśli złożysz formularz PIT w wymaganym przez urząd terminie. Wspomożesz jednym procentem organizację, którą wybierzesz tylko pod warunkiem, że wyraźnie wskażesz ją w formularzu.

Jak przekazać 1% podatku wybranej organizacji?

Przede wszystkim wykonując rozliczenie PIT pamiętaj o podaniu numeru KRS wybranej organizacji. Musisz także wskazać kwotę, jaką chcesz jej przekazać (nie może być ona wyższa, niż 1% podatku należnego – kwotę należy zaokrąglić w dół do pełnych dziesiątek groszy). Co istotne, w formularzu znajduje się miejsce na podanie szczegółowych informacji odnośnie preferowanego rozdysponowania przekazywanych przez podatnika pieniędzy. Oznacza to, że możesz zadecydować, którą osobę, placówkę czy które konkretne zwierzę zechcesz wspomóc swoim procentem. Możesz utajnić swoje dane osobowe, albo ujawnić je wybranej organizacji.

Numer KRS organizacji, który musisz podać w odpowiedniej rubryce w rocznym zeznaniu podatkowym, odnajdziesz na liście opublikowanej przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na jednym formularzu możesz przekazać odpis tylko jednej organizacji. Przekazana kwota (pomniejszona o koszty przelewu) trafi na konto organizacji w lipcu lub sierpniu tego samego roku.