sobota, grudzień 21, 2024
poniedziałek, 10 listopad 2014 01:00

Jak rozliczyć PIT?

 Coroczne rozliczenie podatkowe okryte jest atmosferą grozy i paniki. Każdemu z nas wydaje się to niesamowicie trudne i skomplikowane. Utwierdziło się przekonanie, że na zwykłego szarego człowieka czekają liczne pułapki i niebezpieczeństwa, w których łatwo o pomyłkę, w wyniku której czeka nas niezbyt przyjemna wizyta w Urzędzie Skarbowym. Czy naprawdę jest się czego bać?

Jak wybrać odpowiedni formularz?

Błędem jest myślenie, że dla każdego z nas istnieje jeden i ten sam formularz PIT. Okazuje się, że w zależności od tego kim jesteśmy (osoba prawna czy fizyczna? - albo prościej: firma czy zwykły obywatel?) oraz z kim się rozliczamy (sami czy z małżonkiem?) istnieją inne formularze. Dla osoby fizycznej, zatrudnionej w ramach umowy o pracę/zlecenie/dzieło oraz uzyskujących pensję z tytułu praw autorskich, a także emeryci i renciści powinni sięgnąć po PIT-37. Aby móc się rozliczyć z zarobków musimy jednak w tej sytuacji posiadać wysłany nam przez pracodawcę wypełniony PIT-11. Dla przedsiębiorców przewidziane są PIT-36 i PIT-36L. W momencie, kiedy posiadasz papiery wartościowe i sprzedałeś je w ubiegłym roku, powinieneś wypełnić dodatkowo PIT-38. Proste? Proste.

Załączniki do formularzy i ulgi
To, co przeraża chyba najbardziej, to ewentualne załączniki do formularzy PIT. Nic dziwnego – bardzo łatwo się pogubić, kiedy i które załączniki są nam niezbędne do odpowiedniego rozliczenia się. Załączniki na szczęście dotyczą jedynie przedsiębiorców oraz osób, które posiadają wydatki mieszkaniowe (kredyty na dom, mieszkanie). Równie problematyczne wydają się wszelkiego rodzaju ulgi – rzadko kto wie co tak naprawdę mu przysługuje i z jakiego tytułu. A szkoda, bo w ten sposób możemy sobie odebrać całkiem spore zwroty podatku.

Jak się w tym nie zgubić?
Jeśli wypełnianie PITu to dla Ciebie czarna magia, dobrze, abyś sięgnął po programy do rozliczenia PIT. Darmowe kreatory przeprowadzą Cię przez cały proces wypełniania formularza, dając Ci w efekcie uzupełniony świstek, który musisz jedynie dostarczyć do Urzędu Skarbowego. Taki kreator, jak również cenne wskazówki możesz znaleźć m.in. na RozliczeniePIT.pl Jeśli więc nie wiesz jak się rozliczać, skorzystaj z pomocy kreatora, a potem – ciesz się zwrotem podatku!