wtorek, styczeń 21, 2025
wtorek, 23 sierpień 2011 10:29

Ochrona oczu dziecka przed UV

Wzrok człowieka najdynamiczniej rozwija się między 2 a 6 rokiem życia, dlatego wiele schorzeń oczu może zaczynać się w dzieciństwie. Okuliści przestrzegają – zaniedbywanie diagnozy i korekcji wzroku dzieci oznacza nierzadko bardzo poważne konsekwencje w ich dorosłym życiu.

Wakacje, gdy najmłodsi spędzają długie godziny na świeżym powietrzu, to czas, gdy ich oczy są szczególnie narażone na działanie szkodliwego promieniowania UV i olśnienia.
– Choć nakrycia głowy i parasolki to najczęściej stosowane sposoby ochrony ciała, to nie zabezpieczają one oczu dzieci. Daszek czapki czy rondo kapelusza sprawią jedynie, że słońce nie będzie razić i oślepiać naszej pociechy, nie zatrzymają jednak promieniowania – przestrzega Renata Makuc, lekarz okulista – Intensywne działanie UV na delikatne oczy dziecka może w przyszłości prowadzić do zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej czy nawet zmian skórnych na powiekach. Dlatego też już od najwcześniejszych lat powinniśmy przyzwyczajać najmłodszych do noszenia okularów przeciwsłonecznych.

Okulary przeciwsłoneczne to nie ozdoba
Okuliści podkreślają, że gotowe okulary przeciwsłoneczne, które można kupić na bazarach lub w supermarketach rzadko gwarantują odpowiednią ochronę wzroku. Niektóre są wykonane z tanich i nietrwałych materiałów dlatego zamiast pomagać – szkodzą. Przyciemnione okulary sprawiają, że nasze źrenice się rozszerzają, aby dopuścić więcej światła. Jeśli szkła nie są odpowiedniej jakości, to wraz z promieniami słonecznymi do oczu dociera także dawka szkodliwego promieniowania UV.
Przed zakupem okularów przeciwsłonecznych warto zaprowadzić dziecko na badanie okulistyczne. Lekarz okulista wykryje ewentualne wady wzroku i zdecyduje czy maluch nie wymaga soczewek korekcyjnych.
Nowoczesne technologie wykorzystywane w produkcji soczewek okularowych pozwalają na stosowanie różnych uszlachetnień, np. barwień – mówi Jerzy Kramarczyk, główny technolog w firmie JZO – Ponadto szkła plastikowe, które się barwi są lekkie, dzięki czemu najmłodsi chętniej je noszą oraz odporne na stłuczenia, co zapewnia bezpieczeństwo użytkowania okularów.
Pamiętajmy, że okulary przeciwsłoneczne, mogą zarazem korygować wadę wzroku.


Zapamiętaj:
1.    Dziecko jak najwcześniej powinno nosić okulary przeciwsłoneczne.
2.    Nie ulegaj presji dziecka i nie kupuj okularów na bazarach i w marketach, nawet jeśli są „cudowne” i dziecko twierdzi, że „musi takie mieć.   
3.    Niskiej jakości okulary przeciwsłoneczne szkodzą oczom.
4.    Odwiedzaj okulistę – dziecko nie wie, że źle widzi.
5.    Nowoczesne technologie produkcji soczewek okularowych sprawiają, że dziecięce okulary są ładne i  lekkie.



Okulary korekcyjne - nie taki diabeł straszny

Jeśli dziecko musi nosić okulary przez cały rok, to warto dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiednich szkieł. Większa dawka światła docierającego do oka zapewnia nie tylko wyraźniejsze widzenie, ale  i lepszą przejrzystość soczewek, a to  sprawia też, że oczy wolniej się męczą. Zatem dobrze, by szkła dla najmłodszych pokryte były powłoką antyrefleksyjną, która przepuszcza więcej światła,  redukując pojawiające się na ich powierzchni odblaski.

Jeśli nasza pociecha boryka się z dużą wadą wzroku, to żeby  nie nosiła grubych, a przez to ciężkich i nieestetycznych szkieł, możemy zamówić jej tzw. szkła wysokoindeksowe.
Aby okulary spodobały się dzieciom, soczewki można dopasować do opraw o różnym kształcie.

Jeśli dziecko nie chce nosić okularów?
Powołaj się na idoli z bajek.
Najsłynniejsi okularnicy to:
•    Harry Potter
•    Smerf Ważniak
•    Velma ze Scooby Doo
•    Dexter    


A jak przekonać do noszenia okularów naszą pociechę, jeśli ta jest im wyjątkowo niechętna? - Należy w delikatny, nienachalny sposób tłumaczyć dzieciom, dlaczego powinny nosić okulary – mówi Aleksandra Berezicka, emerytowana nauczycielka – Z doświadczenia nie tylko jako pedagog, ale również matka wiem, że gdy maluch zauważy, że dzięki okularom lepiej widzi lub że nie razi go słońce, sam będzie pamiętał o tym, żeby je zakładać. Oczywiście należy też, starając się nie zanudzić dzieci, tłumaczyć im, dlaczego promienie ultrafioletowe są groźne. Powinni o tym pamiętać nauczyciele przedszkolni i szkolni, ale przede wszystkim rodzice, ponieważ to głównie ich obowiązek.