Czy szkolne boiska są bezpieczne?
Nadal istnieją miejsca, w których wielki betonowy plac przed budynkiem szkoły stanowi jedyną dostępną dla dzieci przestrzeń do zabawy. To właśnie podłoże jest największym zagrożeniem. Nawierzchnia boiska powinna być miękka, aby minimalizować ryzyko urazów. Ogrodzenie powinno być odpowiednio zabezpieczone – w pogoni za piłką dzieci często wpadają na płot – jeśli dotknęła go korozja lub wystają z niego gwoździe czy druty bardzo łatwo o groźny wypadek. Boisko do gry w futbol powinna oddzielać od pozostałej części wysoka siatka – dzięki temu można zapobiec urazom spowodowanymi silnymi uderzeniami piłką.
Bardzo często budynek szkoły i teren wokół niej zamykane są na czas trwania lekcji w celu ograniczenia obcym dostępu. Dyrektorzy placówek, bojąc się odpowiedzialności za ewentualne wypadki, jakie mogą mieć miejsce podczas zabawy dzieci bez nadzoru opiekunów, zamykają boiska także po zakończeniu lekcji. Szkolne tereny rekreacyjne coraz częściej wynajmowane są wtedy innym instytucjom lub firmom prywatnym. Spotyka się to z dużym sprzeciwem ze strony rodziców aktywnie zaangażowanych w życie placówek, do których uczęszczają ich dzieci. Rodzice dążą do tego, by ich pociechy mogły aktywnie spędzać wolny czas w miejscach do tego przeznaczonych.
Dzieci w wieku szkolnym chętnie korzystają z zajęć organizowanych przez lokalne ośrodki sportu i rekreacji. Część z nich odbywa się na świeżym powietrzu pod czujnym okiem instruktora, niektóre prowadzone są w halach sportowych czy na salach gimnastycznych należących do szkół. Maluchy mają znacznie mniejszy wybór – proponuje się im sale lub place zabaw. Kto zajmuje się konserwowaniem tych miejsc? Kto sprawdza, czy ich stan nie zagraża zdrowiu i życiu dzieci? Kanał dziecięcy MiniMini zorganizował akcję społeczną „Bezpieczne place zabaw z MiniMini”, która ma na celu wzbudzenie zainteresowania bezpieczeństwem placów zabaw. Na stronie internetowej WWW.placezabaw.minimini.pl można skorzystać z internetowej wyszukiwarki placów, którym Centrum Kontroli Placów Zabaw nadało swój certyfikat, a także tych, które inni rodzice uznali za bezpieczne i godne polecenia.