niedziela, grudzień 22, 2024
czwartek, 21 listopad 2019 16:26

Kolka niemowlęca – co należy o niej wiedzieć?

Kolka niemowlęca Kolka niemowlęca

Wiele dzieci w okresie noworodkowym cierpi na dolegliwości związane z kolkami. Wówczas często płaczą, podkurczają nóżki i mają napięty brzuszek. Jest to też dość nerwowy okres dla rodziców, którzy szukają najlepszych rozwiązań, jakie mogą ulżyć maluszkowi. Czym jest kolka niemowlęca i czy można w jej czasie jakoś pomóc dziecku?

Kolka niemowlęca – co to takiego?

Kolka określana jest jako dolegliwość. Do tej pory nie ustalono dokładnie jej przyczyn. Jednak wskazuje się, że mogą ją powodować dolegliwości związane z nie w pełni ukształtowanym układem trawiennym dziecka. Dzieje się tak dlatego, że w czasie kolki dziecko napina się, podkurcza nóżki oraz ma wzdęty brzuszek, co może wskazywać na ból brzucha. Dlatego też często przy występujących u dziecka kolkach, zaleca się przyjrzenie się temu, co je mama karmiąca piersią. Jeżeli dziecko jest karmione butelką wówczas, zaleca się zmianę smoczka na antykolkowy.

Jakie są główne objawy kolki?

Oprócz wyżej wymienionych objawów, na kolkę może wskazywać bardzo częsty płacz dziecka. Wskazuje się, że występuje on przynajmniej 3 godziny w ciągu dnia, 3 dni w tygodniu oraz 3 tygodnie w czasie miesiąca. Kolka zazwyczaj występuje też u dzieci od drugiego do ósmego tygodnia życia. Do lekarza trzeba się koniecznie udać, gdy wymienionym objawom towarzyszą również inne, np. gorączka, spadek apetytu czy brak przybierania na wadze. Nie są one związane z kolkami, a mogą wskazywać na poważne schorzenia.

W jaki sposób radzić sobie z kolką?

Jak to zostało wyżej wspomniane, warto przyjrzeć się diecie mamy – czy nie je ona produktów mogących powodować wzdęcia. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy dziecko jest prawidłowo przystawiane do piersi lub nie łyka powietrza w czasie karmienia mlekiem modyfikowanym.

Natomiast jeżeli już wystąpi u dziecka kolka można mu delikatnie masować brzuszek lub wykonać ciepły kompres. Polecane są też delikatne sposoby pomagające łagodzić wzdęcia – napary ziołowe, które można podawać już niemowlętom lub preparaty dostępne w aptece. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze przed podaniem ziół czy wspomnianych preparatów, należy zapoznać się z opinią lekarza dziecka na ten temat.

Biały szum jednym ze sposobów radzenia sobie z kolkami

Ciekawym rozwiązaniem jest także puszczenie dźwięków tzw. białego szumu. Są to dźwięki przypominające odgłos suszarki, pracującego odkurzacza, czy też wody płynącej z natrysku. Jeżeli chce się go wykorzystać do ukojenia dziecka, warto znaleźć w sieci specjalne nagrania lub kupić płytę z białym szumem. Trzeba tutaj pamiętać też o tym, że dźwięk nie może być zbyt głośny. Z tego rozwiązanie nie można też korzystać zbyt często, gdyż dziecko może się do niego przyzwyczaić i później będzie mu trudno uspokoić się bez tego dźwięku. To z kolei może doprowadzić do tego, że maluch będzie rozdrażniony i niespokojny.

Więcej na temat tego, jak walczyć z kolka i w jaki sposób dokładnie korzystać z białego szumu, przeczytasz na stronie https://kolka-niemowleca.pl.