niedziela, grudzień 22, 2024
czwartek, 03 styczeń 2013 16:11

Latimeria – pływająca żywa skamielina. Video

Jak większość żywych skamielin, jest rybą o krytycznym zagrożeniu wyginięciem. Żyje sobie w głębinach oceanu, do których nikt się nie ośmielał zajrzeć. Właśnie dlatego przez naukowców została odkryta dopiero w 1938 roku, kiedy tubylcy znali i cenili sobie ją jako pożywienie od wielu, wielu lat. Co więcej możemy powiedzieć o latimerii?
Rozpoznawalność zwierza
Jest to dosyć spora rybka, która może mierzyć nawet do dwóch metrów. Nie można jej nazwać maleństwem, również pod kątem wagi: osiąga nawet do 95 kg, czyli tyle ile przeciętny dorosły mężczyzna. Jej ciało jest barwy stalowoniebieskiej z jaśniejszymi plamami, okryte dziwną, bo wyjątkowo dużą i okrągłą łuską pokrytą kosminą. Posiada mieszany szkielet: w większości jest on zbudowany z chrząstek, jednak miejscami pojawiają się skostnienia. Pęcherz pławny, co nie jest często spotykane u ryb, jest pokryty tkanką tłuszczową.

Gdzie i kiedy spotkać?
Tak naprawdę przez fakt życia latimerii w głębinach oceanicznych, dosyć trudno jest określić zakres jej występowania. Z całą pewnością można uznać, że znajduje się ona w wodach Oceanu Indyjskiego (u wybrzeży Afryki, w tym w okolicach RPA oraz Madagaskaru). Co do pozostałych akwenów wodnych, nie prowadzono jeszcze szczegółowych badań. Prowadzi nocny tryb życia.

Pora obiadowa
Co może jeść taka rybka? Przede wszystkim jest ona uznana za bezwzględnego drapieżcę, co oznacza, że głównym elementem jej posiłków jest białko zwierzęce. Zdobywa je polując na rozmaite ryby oraz głowonogi, w tym szczególnie upodobała sobie kałamarnice.

Ciekawości z kości
Latimeria szczególnie lubi dosyć nietypową głębokość, wahającą się pomiędzy 150 a 700 metrami pod poziomem morza. Zaliczana jest do gatunków jajożyworodnych, co oznacza, że zarodki rozwijają się w ciele matki, jednak w obrębie błon jajowych. Dzięki temu młode zachowują pełną autonomię i jeśli matka złoży jaja, nie przerywa to rozwoju młodych.

Media