sobota, grudzień 21, 2024
wtorek, 01 styczeń 2013 15:14

Golec – naturalnie pozbawiony sierści gryzoń. Video

Należy do rodziny kretoszczurów, dzięki czemu zawdzięcza swój niezbyt urodziwy wygląd. Dodatkowo jest całkowicie ślepy. Trudno więc uznać go za potencjalnego kandydata na domowego pupila, jednak ludzie miewają rozmaite pomysły. Jednak zanim się zachwycicie tym stworkiem, warto najpierw poznać kilka faktów na jego temat.
Rozpoznawalność zwierza
Cechą charakterystyczną golca jest, jak jego sama nazwa wskazuje, całkowity brak owłosienia. Dzięki temu ich barwą jest naturalny kolor skóry, czyli jasnoróżowawy. N ie są zbyt potężne – osiągają do dziesięciu centymetrów długości, jeśli chodzi o zwykłe gryzonie, natomiast królowa potrafi osiągnąć nawet kilka centymetrów więcej. Waga waha się od 30 do 80 gram.

Gdzie i kiedy spotkać?
Golce występują głównie w Afryce Wschodniej, a dokładniej – centralnej Somalii oraz centralnej i wschodniej Etiopii. Zdarza się je spotkać również w Kenii i Dżibuti. Funkcjonują w podziemnym systemie korytarzy przez co pora dnia jest im całkowicie obojętna, szczególnie, że są to zwierzęta pozbawione wzroku.

A gdzie Twoje stado?
Te nietypowe gryzonie żyją w dosyć sporych stadach, których liczebność może sięgać nawet 300 osobników. Funkcjonuje system kastowy, podobnie jak w przypadku pszczół. Oznacza to, że na samym szczycie hierarchii jest królowa oraz dominujące samce (tylko oni mogą się rozmnażać), później natomiast funkcjonują robotnice i robotnicy, które muszą hamować swój popęd seksualny. Po śmierci królowej, jej rolę przejmuje jedna z samic, u której istnieją hormony umożliwiające rozród. Niekiedy istnieje również trzecia kasta, tzw. płciowa, której celem jest migracja do innego stada w celu wymiany genów.

Pora obiadowa
Co mogą jeść takie małe, ślepe i łyse stworzonka? Coś, co nie wymaga narażania się na niebezpieczeństwo. Czyli najprościej mówiąc: roślinki. Golce uwielbiają wszelkiego rodzaju korzenie oraz bulwy roślin, których pod ziemią jest cała masa.

Ciekawości z kości
Golce to wyjątkowe stworzenia z dwóch powodów. Po pierwsze: jako jedyne ssaki nie odczuwają bólu, z powodu braku neutrotransmitera w ich skórze. Oznacza to, że nie czują skutków zadraśnięć czy otarć, przez co nie słabną nawet uszkodzone. Po drugie: są najbardziej długowiecznymi gryzoniami – mogą spokojnie przeżyć nawet 28 lat! Właśnie przez ten drugi czynnik są poddawane wielu badaniom i testom naukowym, w tym również sekwencjonowaniu genomu.

Media