Żubr czeka na polanie
Każdy kto widział kiedyś chociaż podręcznik do przyrody ma jako takie pojęcie o wyglądzie żubra. Jest dosyć charakterystyczna: posiada stosunkowo dużą i ciężką głowę z charakterystycznym szerokim i wypukłym czołem posiadającym „grzywkę”. Oczy są niewielkie, podobnie jak rogi, które są skierowane do góry i zagięte do środka. Reszta ciała żubra jest zjawiskowa: przód wygląda wyjątkowo okazale (w skutek silnie rozwiniętego kłębu), natomiast tył jest sporo mniejszy. Całe zwierzę porasta gęsta kasztanowo-brunatna sierść, która zimą ciemnieje. Samice są sporo mniejsze od samców (samica osiąga do 1,52 m wysokości i 460 kg wagi, samiec do 1,88 m wysokości i średnio 700 kg wagi).
Gdzie i kiedy spotkać?
Zwierzątko to możemy dalej spotykać, choć w nie tak licznym gronie jak kiedyś, w lasach mieszanych w Polsce, Litwie, Ukrainie, Rosji i Białorusi. Na terenie Polski żubry upodobały sobie Bieszczady, Puszczę Białowieską, Puszczę Borecką, Puszczę Knyszyńską, Puszczę Niepołomicką oraz Pokazową Zagrodę Żubrów w Pszczynie.
Pora obiadowa
Co może jeść taki potężny stwór? Oczywiście roślinki! Żubry uwielbiają rośliny zielne i trawy, które stanowią prawie 90% całości ich pożywienia! Jednak nie pogardzą również pędami i korą rozmaitych drzew i krzewów, w tym dębu, jesionu i grabu. Zimą, kiedy nie można liczyć na takie rarytasy, stwory te pożywiają się żołędziami i kasztanami, jak również zimozielone liście jeżyn. Z powodu pewnych niedoborów w pokarmie żubrów, od XVIII wieku panuje tradycja dokarmiania zimowego żubrów, kiedy to serwuje się im siano łąkowe oraz topolę i osikę.
Ciekawości z kości
Żubr to nie tylko znak rozpoznawczy polskiej fauny, ale również heraldyki. Jego podobizna była umieszczana na wielu herbach: zarówno rodowych, jak miast, krain czy państw. Do najpopularniejszych herbów z wizerunkiem żubra należą: herb szlachecki Wieniawa, herb Białowieży, herb Narewki, herb szlachecki Pomian. Jest to również popularny symbol zagranicą: podobiznę żubra możemy znaleźć na herbie Rumunii, Mołdawii oraz czeskiej Zubri czy herbie obwodu grodzieńskiego na Białorusi.