czwartek, listopad 21, 2024
poniedziałek, 05 marzec 2012 21:32

Pokój przez rozszerzanie Unii Europejskiej

Chrześcijanin przeciwko Muzułmaninowi. Azjata przeciwko Europejczykowi. Czy odpowiedzią na atak musi być atak? Nie! Zamiast walk i konfliktów, można usiąść przy jednym stole i porozmawiać. Nikt z nas nie lubi kłótni, nikt nie chce zaakceptować wojen.  Dlatego właśnie Unia Europejska cały czas z nimi walczy przy pomocy swojego programu rozszerzania.
W jedności siła, powiedział niegdyś grecki filozof. Tą ideę podtrzymuje dzisiaj Unia Europejska, która zamiast odcinać się od państw poza unijnych, oferuje im pomoc i współpracę. Pomimo kryzysów w strefie euro, proces integracji europejskiej nadal trwa. Na chwilę obecną statut kandydata otrzymuje coraz więcej państw dawnej Jugosławii, w tym Chorwacja czy Czarnogóra. Europa dzisiaj zamiast walki  między społeczeństwami, proponuje współdziałanie i wypracowywanie wspólnych rozwiązań mniejszych lub większych problemów międzynarodowych. Zamiast konfliktów zbrojnych, spokojna i rzeczowa rozmowa. Antagonizm wyparty przez symbiozę.
Europa jest dziś zróżnicowana, zarówno etnicznie, jak i religijnie. Jednak, dzięki wspólnym staraniom, potrafimy trwać w relacjach pokojowych. Unia chce współdziałać między przedstawicielami różnych religii i narodów, po to, aby nasz kontynent się wzmocnił i był godnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. A nie staniemy się nim, dopóki wewnętrznie będziemy słabi. Walki oznaczają rozbicie. A rozbicie słabość i chaos dyplomatyczny. Dlatego dziś nie ma podziału na europejski Wschód i Zachód. Jest jedna Europa i jedna unia - Unia Europejska. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj

Media