Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych
Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest sprawdzenie czy biuro podróży jest wpisane do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych oraz jaki status tam obecnie posiada. Wszyscy organizatorzy, a także pośrednicy turystyczni są zobowiązani do uzyskania takiego wpisu. Należy zweryfikować, czy nie toczy się jakieś postepowanie wobec firmy i czy nie została ona wykreślona z rejestru na własny wniosek . Istotna jest również informacja na jakich obszarach - zgodnie z zezwoleniem - biuro może prowadzić działalność.
Ubezpieczenie i gwarancja bankowa
Każdy touroperator bądź pośrednik turystyczny musi posiadać gwarancję bankową albo ubezpieczenie na rzecz klientów lub przyjmować wpłaty na rachunek powierniczy (wyłącznie za wyjazdy krajowe) oraz opłacać regularne składki do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Jeśli firma nie spełni tych wymogów, grozi jej zakaz prowadzenia działalności przez 3 lata. Informacje na ten temat można uzyskać na stronach Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Biuro Informacji Gospodarczej
Aby zwiększyć swoją szansę na udane wakacje, najlepiej przed wyjazdem sprawdzić czy wybrane biuro podróży nie jest zadłużone. Jednym ze sposobów na sprawdzenie dłużnika jest weryfikacja jego statusu w biurze informacji gospodarczej.
Krajowy Rejestr Sądowy
Biura podróży prowadzące działalność w formie spółki podlegają obowiązkowemu wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego. Można sprawdzić w nim, czy firma nie znajduje się w stanie upadłości oraz kto działa w zarządzie. W rejestrze nie będzie jednak noty o spółkach wykreślonych oraz tych, które dopiero złożyły wniosek o ogłoszenie upadłości. Informację o biurach podróży prowadzonych w formie jednoosobowej działalności można znaleźć na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.