San Marino – małe i bardzo stare państewko
San Marino jest jednym z najmniejszych państw na świecie – liczy sobie jedynie 61,6 kilometrów kwadratowych. Fizycznie jest enklawą wydzieloną na terytorium Włoch, w dodatku w obszarze górskim, wliczanym do Apeninów. Najwyższym szczytem znajdującym się na terytorium San Marino jest Monte Titano, mierzący 749 m n.p.m. Przez państwo przepływają dwie rzeki: San Marino oraz Marano, z których ta druga jest bezpośrednio połączona z Morzem Adriatyckim.
Polityka na co dzień
San Marino jest najstarszym znanym nam państwem o ustroju republikańskim. Na jego czele obecnie stoją wybierani co pół roku przez parlament dwóch kapitanów regentów. Szefem rządu jest Sekretarz Stanu do spraw Politycznych i Zagranicznych. Władzę ustawodawczą sprawuje Wielka Rada Generalna, składająca się z aż sześćdziesięciu członków (to sporo, biorąc pod uwagę, że całkowita liczba ludności nie przekracza 32 tysięcy). Wielka Rada Generalna oprócz mianowania głowy państwa, wybiera również Radę Dwunastu, która to pełni funkcję władzy sądowniczej oraz sądu trzeciej instancji. Władzę wykonawczą dzierżą natomiast Kongres Stanu oraz Rady Zamków, które pełnią rolę naszych ministerstw.
Ogólne ogólności
Dlaczego uznawane jest za najstarszą republikę? Ponieważ początki państwowości tego kraju datują się na 3 września 301 r. Stało się to za sprawą chrześcijańskiego kamieniarza, znanego dziś jako Święty Marinus. Legenda głosi, że kiedy uciekał on przed cesarzem Dioklecjanem ukrył się na szczycie Monte Titano i tam założył wspólnotę chrześcijańską. Współcześnie państwo nieprzerwanie istnieje. Co więcej - San Marino należy do unii monetarnej, przez co na terenie całego państwa obowiązuje euro (wcześniej był nią lir). Językiem urzędowym jest włoski.
http://youtu.be/SeOFb6oW6QA