Polifonie babć z Bistritsy – niematerialne dziedzictwo UNESCO we Wrocławiu
O wyjątkowym charakterze bułgarskich pieśni świadczy fakt, iż są one przekazywane ustnie jeszcze od czasów poprzedzających starożytną Grecję. - Spisanie ich to jak chodzenie o kulach – mówi jedna z wokalistek grupy Grannies – Może pomóc, ale nie jest precyzyjne. Nie odzwierciedla esencji śpiewu. Także kostiumy, w których występują The Bistritsa Grannies to oryginalne, tradycyjne stroje. Pokazują piękno dawnych haftów, zdobień i siateczek.
Repertuar Grannies obejmuje wiele pieśni nadal wykonywanych zgodnie z pierwotnym założeniem podczas specjalnych okazji. Były i wciąż są śpiewane podczas żniw, ślubów, w Dniu św. Łazarza, podczas tańców horo (bułgarskie tańce) lub podczas szycia. Niektóre z nich to rytualne pieśni odśpiewywane podczas różnych świąt. Choć wiele z tych tradycyjnych czynności nie jest już praktykowanych, mieszkańcy Bistritsa nadal wykonują związane z nimi pieśni i pielęgnują tę tradycję.
Ta niezwykła kultura muzyczna stopniowo traci na znaczeniu we współczesnym społeczeństwie, dlatego właśnie fenomen grupy Bistritsa ma niezwykłą wartość historyczną i kulturową. W roku 2005 The Bistritsa Grannies, ze swoim specyficznym sposobem śpiewania, zostały włączone na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
Bistritsa-bałkańskie polifonie lecznicze 08. i 09. 07.2010, godz. 18:30 - Teatr Polski Scena Kameralna