wtorek, styczeń 21, 2025
poniedziałek, 25 czerwiec 2012 15:28

Wkrótce rusza Brave Festival

W najbliższy poniedziałek, 2 lipca, rozpoczyna się 8. edycja Brave Festival – sztandarowego wydarzenia programu kulturalnego Wrocławia, Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W tym roku festiwal przeciw wypędzeniom z kultury odbędzie się pod hasłem „Wtajemniczenia kobiet” i potrwa do 7 lipca. Zobaczymy m.in. ponad stuletnią Bi-Kidude z Zanzibaru. Po raz pierwszy odbędzie się Forum Kobiet z udziałem artystek z całego świata, a na 7. Przegląd Filmowy do Wrocławia przyjedzie marokańska reżyserka - Izza Genini. Brave 2012 stanie się platformą dialogu podczas międzynarodowego spotkania na styku kultur i pokoleń.

Podczas tegorocznej edycji zaprezentowane zostaną niezwykle wartościowe projekty z udziałem kobiet z różnych zakątków świata, m.in. z Zanzibaru, Tanzanii, Gruzji czy Brazylii. Jak co roku, oprócz odkrywania tajemnic ginących kultur, Brave Festival pomoże potrzebującym na całym świecie. Dochód z festiwalu przekazany zostanie na rzecz międzynarodowej organizacji ROKPA, która wspiera dzieci w Nepalu, Tybecie i krajach Afryki.

Po raz pierwszy w tym roku w ramach Brave Festival odbędzie się Forum Kobiet - cykl pięciu spotkań, których celem będzie nawiązanie dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego między uczestnikami Forum, a także dyskusje m.in. na temat roli kobiet w przekazywaniu tradycji. W spotkaniach wezmą udział m.in. artystki z chóru Casletila czy kobiety z brazylijskiej grupy Meninas de Sinha.

Wybrane wydarzenia tegorocznej edycji Brave zaprezentowane zostaną w ramach ścieżki Brave Transmissions podkreślającej proces przekazywania tradycji i zachowania ciągłości kulturowej między starszym i młodszym pokoleniem. I tak,  Bi Kidude z Zanzibaru, ponad stuletnia kapłanka tradycji unyago zaprezentuje wyłącznie kobiecej publiczności rytuał inicjacji przedślubnej młodych kobiet, któremu towarzyszy szczególna forma tradycji bębniarskiej zwana ngomą. Festiwalowa publiczność pozna również Meninas de Sinhá z Brazylii – niepowtarzalną grupę, która przerodziła się w organizację wzajemnego wsparcia. Utworzona została przez starsze, zmarginalizowane, czarnoskóre kobiety, którym śpiew pomaga zmagać się z przeciwnościami losu.

Pojawi się także fascynujący zespół Maduma Women’s Drumming Group z Tanzanii, który wraz z grupą dzieci biorących udział w projekcie Brave Kids, stworzy wielopokoleniowe wydarzenie. Międzypokoleniowy przekaz kultury dokona się także we wspólnym koncercie Ambuya Nyati z jej córką, Spiwe Nyazigo. Kobiety zaprezentują tradycję muzyczną mbira, czyli praktykowaną od wieków tradycję ludu Shona z Zimbabwe, która służy kontaktowi ze światem zmarłych przodków i opiekunów plemienia.  Brave Transmissions to także warsztaty - grupa starszych artystek ze społeczności Lajamanu z Australii  podczas zajęć plastycznych tylko dla kobiet przekaże ich uczestnikom tajniki „dot painting”, czyli malarstwa kropkowego.

W ramach Brave Festival „Wtajemniczenia kobiet” odbędzie się także 7. Przegląd Filmowy Brave, podczas którego zaprezentowane zostaną nagradzane na całym świecie dokumenty i filmy fabularne, często po raz pierwszy pokazywane w Polsce. Tradycyjnie, święto kina kulturowo zaangażowanego odbędzie się w trzech cyklach. W BRAVE FOCUS przyjrzymy sie kulturze jednego z najciekawszych państw Afryki - Maroka. W kulturoznawczej podróży pomoże nam reżyserka Izza Genini – gość specjalny Przeglądu. W ramach BRAVE PEOPLE DOC zaprezentowane zostaną sylwetki wyjątkowych osób, które wbrew społecznym schematom i barierom, podejmują próbę walki z obojętnością i naprawy ludzkiego bytu. Natomiast cyklem ściśle nawiązującym do hasła tegorocznego Brave będzie BRAVE CONTEXTS, w ramach którego zobaczymy jeden z najważniejszych filmów tegorocznego Przeglądu pt. „Spójrzcie nam w oczy” w reżyserii słynnego francuskiego streetartowca, tworzącego pod pseudonimem JR.

Od 20 czerwca trwa także 3. edycja Brave Kids - międzynarodowego programu edukacyjnego. W tym roku do Polski zaproszono ponad 120 dzieci z 18 grup artystycznych z całego świata, m.in. z Tanzanii, Zimbabwe, Ugandy, Kirgistanu, Chin, Gruzji, Czech, Norwegii i Niemiec. Poprzez sztukę i wspólną pracę dzieci uczy się będą tolerancji i zrozumienia kultur. W tym roku Brave Kids po raz pierwszy odbywa się równolegle w dwóch miastach Polski – we Wrocławiu i w Szczecinie. Zwieńczeniem programu Brave Kids będzie przygotowywany w dolnośląskich Krośnicach spektakl finałowy, który zostanie zaprezentowany  na specjalnym pokazie w Krośnicach oraz podczas finału 8 edycji Brave Festival.

Podczas festiwalu prężnie działał będzie Klub Festiwalowy Mleczarnia (Włodkowica 5), gdzie oprócz spotkań w ramach Forum Kobiet, co wieczór odbywać się będą koncerty. Na scenie klubowej zagoszczą m.in.: Bloodcrisis, Enay, Sutari, Kwasior, Odaibe, Rekombinacja, Trippmatic, Vasen Piparjuuri czy Zombi. Każdego dnia w ceglanych podziemiach klubu Mleczarnia będzie można usłyszeć jak elektroniczny eksperyment XXI wieku koresponduje z rdzennymi brzmieniami całego świata.
Brave Festival potrwa od 2 do 7 lipca we Wrocławiu.

Więcej informacji o festiwalu na:
http://bravefestival.pl
http://bravekids.eu
http://facebook.com/BraveFestival
http://facebook.com/BraveKids