środa, styczeń 22, 2025
czwartek, 21 czerwiec 2012 17:56

Odwaga kobiet i kino marokańskie na 7. Przeglądzie Filmowym BRAVE FESTIVAL we Wrocławiu

W dniach 3-7 lipca 2012 r. Wrocław czeka wielkie święto kina odważnego i kulturowo zaangażowanego. W ramach 8. edycji festiwalu Brave we wrocławskim DCF-ie odbędzie się 7. Przegląd Filmowy Brave Festival w trzech cyklach: Brave Focus: Maroko prezentujący m.in. obrazy uznanej reżyserki Izzy Genini, Brave People Doc oraz Brave Contexts z kultowym „Spójrzcie nam w oczy”. Wydarzeniem specjalnym będzie projekcja „Piny” w 3D. Planowane są także dyskusje i spotkania z twórcami filmów.

Po wielkim sukcesie zeszłorocznej edycji, Brave Festival szykuje kolejną filmową ucztę z odwagą w tle. Już w lipcu na amatorów tematyki czeka 7. edycja Przeglądu Filmowego Brave Festival, który w nawiązaniu do tegorocznego hasła festiwalu Brave – „Wtajemniczenia kobiet” – zaprezentuje na ekranie głównie kobiety. To właśnie one będą bohaterkami i twórczyniami filmów siódmej edycji Przeglądu, którego kuratorami są Oliwia Misztur i Sebastian Sroka, od dwóch lat odpowiedzialni za program wydarzenia.

Przegląd, tradycyjnie, odbędzie się w trzech cyklach. BRAVE FOCUS poświęcony zostanie MAROKU – jednemu z najciekawszych i najbardziej fascynujących państw Afryki, funkcjonującemu na styku kultur, w którym wpływy europejskie przenikają się z arabskimi, berberyjskimi i afrykańskimi. Doskonałym obrazem Maroka będzie seria dokumentów tamtejszej reżyserki, Izzy Genini, pt.: „Maroko. Ciało i dusza”.

- Genini kompleksowo przedstawia złożoność, różnorodność tradycji i obrzędowości tego kraju. Przegląd będzie okazją do przyjrzenia się m.in. kulturze Berberów oraz wzięcia udziału w dyskusji dotyczącej kulturowego bogactwa Maroka – komentuje Marek Mieleszko, producent wykonawczy i manager programowy Brave Festival.

Za sprawą BRAVE PEOPLE DOC na ekranie pojawią się także wyjątkowo odważne postaci – altruiści obdarzeni niebywałą empatią. W ramach tego cyklu zobaczymy ludzi, którzy wbrew społecznym schematom i barierom, podejmują próbę walki z obojętnością i naprawy ludzkiego bytu.

Wśród nich znaleźć będzie można dokument „Kiedy wszyscy śpią” – w którym główny bohater, turecki taksówkarz tworzy fotoreportaże o bezdomnych ze Stambułu, czy też nagrodzony Oskarem obraz prezentujący sylwetkę Alberta Schweitzera, filozofa, muzykologa, teologa, wybitnego znawcę Bacha, organistę i lekarza.

Obraz człowieka, który najpierw założył szpital w Lambaréné w Gabonie, a następnie, aby zapewnić fundusze na jego działalność podróżował po całym świecie z serią koncertów organowych. W 1952 roku za swoją działalność w Gabonie Schweitzer otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Ostatni cykl, BRAVE CONTEXTS, poświęcony będzie kobietom i kobiecości w bardzo szerokim kontekście. Nawiązując do hasła przewodniego Brave Festival – „Wtajemniczenia kobiet” – w jego ramach poprzez filmy podjęty zostanie dialog z motywem kobiety jako strażniczki wartości i tradycji czy kulturowych tabu. Jednym z najciekawszych filmów tego cyklu będzie „Spójrzcie nam w oczy”, dokumentujący przebieg olbrzymiego projektu streetart’owego w największych slumsach naszego globu,  jednocześnie stawiający diagnozę współczesnego społeczeństwa z perspektywy kobiecej wrażliwości.
Wydarzeniem specjalnym będzie projekcja filmu „Pina” Wima Wendersa w 3D. Ten obraz - hołd dla wyjątkowej kobiety i artystki będzie jednoczesnym filmowym ukoronowaniem hasła tegorocznej edycji Brave – Wtajemniczenia kobiet.

Wrocławska odsłona Przeglądu w całości odbywać się będzie w nowoczesnym Dolnośląskim Centrum Filmowym przy ul. Piłsudskiego 64a. Tam też będą mieć miejsce spotkania z twórcami filmów i znawcami poruszanej podczas Przeglądu problematyki.

Więcej informacji o Przeglądzie i Brave Festival na stronach:
www.bravefestival.pl oraz www.facebool.com/BraveFestival