czwartek, styczeń 02, 2025
czwartek, 05 maj 2011 18:03

Pod maską Indii – ekspresyjne Kathakali na Brave Festival 2011

W tym roku, podczas 7. już edycji BRAVE FESTIVAL (2-8 lipca) we Wrocławiu, będziemy świadkami niesamowitego widowiska teatralnego. Aktorzy z Indii przejdą całkowitą transformację, by zaprezentować Kathakali – hinduską tradycję teatralnej ekspresji z pogranicza dramatu i tańca.

Niezwykle barwny i sugestywny makijaż występujących osób to także wprowadzenie do głównego hasła tegorocznej edycji Brave jakim jest „Maska”.

Kanoniczne gesty dłoni (mundry), ruchy gałek ocznych i imponująco pomalowane twarze to nieodłączne środki wyrazu towarzyszące Kathakali – hinduskiemu teatrowi tańca, który narodził się w VII wieku n.e. w Kerali, południowej prowincji Indii.

Kathakali jest teatrem bez słów, wykonywanym tylko przez mężczyzn i osadzonym głęboko w kontekście religijno-filozoficznym. Opowiadane w tańcu historie bazują na mitologicznych opowieściach Ramajany, Mahabharaty i innych indyjskich eposów oraz na legendach. Mityczne postaci reprezentują siły Dobra lub Zła, bogactwo kostiumów i makijażu ma natomiast ukazać ich nadludzki – lub nieludzki – charakter i pochodzenie. Nakładanie kolejnych warstw makijażu służy nie tyle zakryciu ludzkiego oblicza, ile przekształceniu artysty w bóstwo lub demona – opowiada Marek Mieleszko, producent Brave Festival. Z chwilą, gdy twarz zostaje pomalowana, aktor Kathakali przestaje być sobą i wciela się w inną postać. Trudno tu mówić o odgrywaniu roli w klasycznym rozumieniu, jeśli do aktora nie można nawet zwracać się jego własnym imieniem, tylko imieniem wcielonej postaci, także zanim pojawi się na scenie – dodaje.

 

Makijaż jest szczególnym środkiem ekspresji w Kathakali. Jego zielony kolor zarezerwowany jest dla najwyższych bóstw i herosów, mieszanką żółtego i czerwonego pigmentu ozdabia się twarze braminów, mędrców i cnotliwych postaci żeńskich, zaś makijaż typu Kathi („nóż”) odnosi się do osób nacechowanych lekkomyślnością lub szaleństwem. Znaczenie ma też broda, która w zależności od koloru symbolizuje okrucieństwo, szlachetność czy inteligencję.

Kathakali zapowiada tegoroczną edycję Brave Festival pod hasłem Maska – malowany makijaż-maska jako proces transformacji w sposób dosłowny i symboliczny oddaje bogactwo tradycji hinduskiej, wpisując się doskonale w temat przewodni festiwalu. Będzie tym samym jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji Brave Festival, który w bogatym programie muzycznym, filmowym i teatralnym prezentować będzie tradycje i rytuały z całego świata. W ramach wrocławskiego festiwalu przeciw wypędzeniom z kultury ruszy także 3. edycja Brave Kids, podczas której dzieci z Ugandy, Rwandy, Norwegii, Wrocławia, a także uchodźcy z Czeczenii, Inguszetii i Romowie z Czech wspólnie przygotują spektakl finałowy.

Więcej informacji na stronie:

www.bravefestival.pl

Zapraszamy także na:

www.facebook.com/BraveFestival