wtorek, styczeń 21, 2025
czwartek, 17 styczeń 2019 16:15

Odszkodowanie za wypadek na koloniach

Wakacje to czas odpoczynku, szczególnie dla młodzieży, dla której zajęcia szkolne zakończyły się wraz z rozpoczęciem lipca. W trosce o wypoczynek swoich dzieci po trudach nauki, rodzice chętnie organizują im różne wyjazdy wakacyjne. Najczęściej są to kolonie bądź obozy.  Okres wakacyjny sprawia, iż młodzi czują się swobodniej, tym samym nie dostrzegają potencjalnych zagrożeń, przez co coraz częściej dochodzi do wypadków.

Atmosfera wakacji popycha młodych ludzi częściej do podejmowania nieprzemyślanych działań. Nie powinny więc dziwić statystki policji, które wskazują, iż do największej liczby wypadków wśród młodzieży dochodzi właśnie podczas wyjazdów zorganizowanych, chociażby takich jak kolonie. To właśnie na koloniach młodzież szkolna, która wyrwała się spod rodzicielskiej opieki, bardzo często próbuje zaimponować swoim kolegom działaniami, które w efekcie kończą się nieszczęśliwym wypadkiem.

Szerokim echem w mediach odbił się wypadek 12 letniego chłopca, który podczas kolonii na Mazurach, wypadł z pierwszego piętra ośrodka wypoczynkowego w którym zameldowana była cała kolonia. Chłopiec w ciężkim stanie trafił do szpitala. Częstą przyczyną wypadków są również zaniedbania ze strony opiekunów oraz wychowawców. Niedopełnienie przez nich swoich obowiązków skutkuje konsekwencjami prawnymi wynikającymi  z artykułu 160 kodeksu karnego, który stanowi, iż każdy kto naraża innego człowieka na niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbku na zdrowiu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. W wszystkich przypadkach, w których dziecko doznało wypadku podczas kolonii lub obozu, rodzina poszkodowanego ma prawo domagać się odszkodowania od ubezpieczyciela.

Kto może ubiegać się o odszkodowanie?
O odszkodowanie ubiegać się mogą opiekunowie prawni dzieci, które brały udział w koloniach, a podczas których doszło do wypadku. Organizator kolonii jest bowiem zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.  Bywa jednak tak, że wiele osób nie jest świadoma przysługujących im praw. „Bardzo często zdarza się jednak, że osoba poszkodowana nie posiada odpowiedniej wiedzy na temat swoich praw. Niestety ubezpieczalnie wykorzystują tę niewiedzę, pozostawiają Klienta bez należnego mu odszkodowania. Dlatego właśnie tak istotne jest edukowanie społeczeństwa w tym zakresie” – mówi Jarosław Sędzik, dyrektor generalny CEO z Omega Kancelarie Prawne.

Odszkodowanie- jak się o nie ubiegać?
Opiekun prawny dziecka powinien najpierw zgłosić się do organizatora kolonii, aby dowiedzieć się, czy ten zgłosił wypadek firmie ubezpieczeniowej, w której wykupiona została polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków. Gdy okaże się, iż organizator nie dopełnił formalności w tym zakresie, opiekun sam może udać się do właściwej firmy ubezpieczeniowej i wypełnić formularz, który służy zgłoszeniu wypadku, który miał miejsce podczas wyjazdu.

Po otrzymaniu wypełnionego formularza, zakład ubezpieczeń ma obowiązek podjąć wszelkie niezbędne czynności, które na celu mają ustalenie stanu faktycznego, okoliczności w jakich doszło do wypadku oraz przebiegu tego zdarzenia. Kolejnym etapem jest skierowanie przez ubezpieczyciela na końcowe badania poszkodowanego dziecka. Badania te pozwolą na określenie uszczerbku na zdrowiu. To, jaka kwota zostanie wypłacona przez firmę ubezpieczeniową, uzależnione jest od:
•    Sumy ubezpieczenia, na jaką organizator wyjazdu ubezpieczył dzieci
•    Procentowo ustalonego uszczerbku na zdrowiu. Procent ten jest określany przez lekarza powołanego przez ubezpieczyciela

W przypadku gdy po przeprowadzonych badaniach lekarz orzeknie trwały uszczerbek na zdrowiu, zakład ubezpieczeń wypłaci świadczenie.

Ubezpieczenia wyjazdów zagranicznych
Decydując się na wyjazd dziecka za granicę warto dodatkowo wykupić ubezpieczenie turystyczne. Ubezpieczenie to jest nieocenione w przypadku wypadku bądź uszczerbku na zdrowiu. Koszty leczenie w placówkach szpitalnych za granicą są bardzo wysokie. Może okazać się, iż przekroczą one możliwości finansowe rodziców. Osoba nieubezpieczona musi ponosić je bowiem z własnej kieszeni. Z tego powodu warto zainwestować w polisę turystyczną ponieważ jej koszt oscyluje w granicach 1 euro na dziennie, co nie jest kwotą wygórowaną, a może zdecydowanie ułatwić nam hospitalizację w obcym kraju i uniknięcie niepotrzebnych nerwów. Wszystko po to by zamiast martwić się o to co przyniesie przyszłość, móc cieszyć się wymarzonymi wakacjami.